Београд, 24. мај 2011. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић рекао је данас да је неопходно да српска привреда остварује годишњи раст од четири одсто бруто домаћег производа како би економија могла да функционише без дефицита.
Ћирић је на конференцији "
Србија на путу ка европским стандардима пословања" истакао да је то могуће остварити кроз процес реиндустријализације и извозно оријентисане производње.
Он је оценио да је српско пословно окружење атрактивније од земаља региона, као и неких нових чланица ЕУ, због разних олакшица за инвеститоре, продуктивне и јефтине радне снаге и добре инфраструктуре око Коридора 10.
Према његовим речима, већина производних инвестиција које се сада лоцирају у Србији су извозно оријентисане, а досадашње инвестиције већ дају позитивне резултате.
Ефекти нашег придруживања ЕУ засад су врло позитивни, навео је Ћирић и подсетио на то да већ трећу годину примене Прелазног трговинског споразума са ЕУ извоз континуирано расте.
У 2010. години имали смо раст извоза 32,5 одсто, а увоза 8,2 одсто, што је показатељ одређених системских промена у нашој привреди, нагласио је министар.
Придруживање ЕУ, како је истакао, суштински доноси нова правила понашања и промену начина на који држава мора да буде одговорна и да комуницира са грађанима и привредом.
Ћирић је саопштио да постоје позитивни помаци на унапређењу пословног амбијента у нашој земљи, мада још доста тога мора да се учини по том питању, и напоменуо да је неопходно унапредити ефикасност државе у погледу плаћања.
Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин навео је да је позитиван тренд у српској привреди раст извоза у прошлој и овој години и додао да је важно радити на реформи прописа, унапређењу владавине права и изградњи ефикасних институција.
Он је нагласио да је извоз у ЕУ повећан за трећину и да све више произвођача млека и меса извози на тржиште ЕУ.
Председник Савета страних инвеститора (ФИЦ) Ћел-Мортен Јонсен навео је да Србија има много маневарског простора за унапређење привредног амбијента, уз напомену да се по том питању мора још доста урадити и да постоје бројне таксе које би требало укинути.