Београд, 24. мај 2011. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас да ако Србија жели да пређе на нови модел развоја који је заснован на извозу мора да привуче неколико милијарди евра годишње у производњу намењену извозу.
 |
Божидар Ђелић |
Фото: Танјуг |
Ђелић је на скупу "Србија на путу ка европским стандардима пословања” навео да стране инвеститоре који желе да улажу у нашу земљу превасходно интересују три теме, а то су грађевина, порези и антимонополска политика.
Потпредседник Владе је поручио да ће Србија имати бољу будућност ако успе да у тим областима обезбеди правичне казне и једнака правила за све учеснике на тржишту.
Он је истакао да је потребно донети законе о јавној својини и реституцији како би се употпунио правни оквир за инвестирање у нашој земљи, као и да је нужно спровођење озбиљне фискалне децентрализације и конкуренције међу локалним самоуправама, али да то не буде на штету инвеститора.
Србија је напредовала по питању издавања грађевинских дозвола, нагласио је Ђелић, при чему је напоменуо да је тај процес данас знатно краћи него раније.
Говорећи о порезима, он је саопштио да наша земља има атрактивне директне порезе, али да и даље постоји проблем појављивања пореских намета и дажбина који нису обухваћени пореским законима.
Антимонополска политика, како је навео, такође треба да се унапреди кроз примену новог закона о конкуренцији и могућност да савет изрекне казне а да у томе учествује прекршајни судија, што је и у складу са европским стандардима.
Ђелић је подсетио на то да је Влада Србије пре две недеље усвојила финансијски план Комисије за заштиту конкуренције који подразумева њено додатно јачање.
Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Адриано Мартинс поручио је да је за Србију важно да усвоји европске стандарде у свим областима пословања и тако пословно окружење учини конкурентнијим и предвидивим, што доприноси поверењу компанија.
Мартинс је истакао значај примене новог модела економског развоја у Србији, као и наставка регулаторне реформе и унапређења рада правосуђа.
ЕУ је кључни партнер Србије, нагласио је он и додао да се последњих месеци повећала трговинска размена са ЕУ, као и извоз из Србије, што је оценио охрабрујућим.
Он је саопштио да је важно спровести процес реституције и да се ближи рок до када Србија треба да узнапредује у многим областима, при чему је напоменуо да брзина не сме да буде важнија од квалитета и да је једино правилно увођење европских стандарда услов унапређења конкурентности на тржишту.