Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Интеркултурални дијалог средство одрживог развоја Европе и суседних региона

Интеркултурални дијалог средство одрживог развоја Европе и суседних региона

Београд/Баку, 2. децембар 2008. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић изјавио је данас на конференцији министара културе у Бакуу да је немогуће сагледати појединачни културни идентитет држава у региону без узимања у обзир идентитета региона као целине и утицаја разних култура и цивилизација.

Брадић је, обраћајући се учесницима конференције, рекао да се данас овде говори о унапређењу интеркултуралног дијалога, али не само из перспективе надлежности министара, већ и као о средству које доприноси миру и одрживом развоју у Европи и њеним суседним регионима.

Он је навео да смо сведоци великих политичких и економских промена у целом свету, и подсетио на то да је један од приоритета прошлогодишњег председавања Србије Комитету министара Савета Европе била изградња хуманије Европе – за активнију партиципацију свих грађана.

Министар културе рекао је да је тада посебно указивано на заштиту, промоцију и очување културне разноликости као фактора људског развоја и манифестације људске слободе.

У складу с тим, током 2008. године Министарство културе Србије реализовало је посебан програм, истакао је Брадић указујући на заједнички рад са Радном групом за очување културне разноликости и интеркултурални дијалог коју чине уметници и стручњаци већ афирмисани у овој области.

Он је објаснио да су институције, организације и појединци позвани да учествују у означавању и афирмацији пројекта и процеса интеркултуралног дијалога у Србији.

Ове намере схватамо као најбољи израз даљег успона наше земље на свим пољима, а посебно на пољу културе, али и као део процеса потпуног и пуноправног укључивања Србије у међународне организације и удружења на регионалном, европском и светском нивоу, рекао је министар.

Напомињући да Србија није велика земља, и да су српски језик и култура само један невелики сегмент европске и светске културе, Брадић је указао на понос који се у Србији осећа због постојања 15 националних савета различитих етничких заједница – Мађара, Румуна, Словака, Русина, Рома, Бошњака, Украјинаца, Хрвата, Бугара, Македонаца, Египћана, Грка, Немаца и Влаха.

Министарство културе радило је у сарадњи са њима на превазилажењу гетоизације ових народа кроз храбрење дијалога, али и кроз пројекте креативних индивидуалаца који стварају различите ефекте у култури, навео је Брадић.

Он је додао да су све активности рађене у оквиру Фаро платформе, Беле књиге о интеркултуралном дијалогу Савета Европе, и истакао да ће Декларација из Бакуа бити од великог значаја за развој регионалне сарадње и интеркултуралног дијалога.

Он је подсетио на кратку причу о Сахат кули у Сарајеву, великог српског писца и нобеловца Иве Андрића, у којој се говори о четири "времена" – католичком, православном, муслиманском и јеврејском.

У прошлости су звона која су оглашавала ова четири времена одзвањала злослутно, а данас су она индикатори дијалога и заједничке будућности, рекао је Брадић.

Дводневна конференција министара културе, посвећена теми "Интеркултурални дијалог као основа за мир и одржив развој у Европи и суседним регионима", представља праву прилику да се, после објављивања Беле књиге Савета Европе о интеркултуралном дијалогу, на министарском нивоу размотри наставак овог процеса.

Брадић је током конференције разговарао са министрима културе Пољске, Турске, Египта и Македоније.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs