Почетна страна > Вести > Култура и вера > Министарство културе упутило позив за подношење пројеката у којима се одвија интеркултурни дијалог
Министарство културе упутило позив за подношење пројеката у којима се одвија интеркултурни дијалог
Београд, 30. октобар 2008. године – Министарство културе Владе Републике Србије упутило је данас позив институцијама, организацијама и појединцима да поднесу пројекте у којима се одвија интеркултурни дијалог, при чему ће десет одабраних пројеката који задовољавају критеријуме бити подржано са по 100.000 динара.
Помоћник министра за међународну сарадњу Бранислав Димитријевић истакао је на конференцији за новинаре одржаној у просторијама ресорног министарства да је почетком године, која је у свету проглашена Годином интеркултурног дијалога, Министарство основало радну групу која треба да мапира такве пројекте у Србији.
Он је објаснио да је у последњих 10 година општеприхваћена идеја мултикултурализма довела до затварања сваке културе у сопствене границе, тако да је веома важно да различите културе почну међусобно да комуницирају.
Према његовим речима, отуда и нови термин интеркултурни дијалог, који одговара модификованој идеји о сусретању различитих култура.
Уредник програма за младе у Културном центру "Рекс" Небојша Миликић подсетио је на то да је конкурс отворен до 15. новембра, и додао да је довољно да институције или појединци на једном листу папира опишу пројекат којим се баве, оставе податке о себи, али и укажу на то како се односе према идеји интеркултурног дијалога.
Он је навео да се до сада на конкурс јавило неколико институција културе које се финансирају из буџета и то са пројектима који су већ у току, уз напомену да Годином интеркултурног дијалога неће бити завршена ова иницијатива, коју ће Министарство наставити да подржава.
Председник Радне групе за очување културне разноликости и међукултурног дијалога Министарства културе Бранимир Стојковић оценио је да интеркултурни дијалог представља и истраживачки посао који ће нам указати на то где се у Србији срећу представници различитих култура.
Стојковић је истакао да етнички кључ није једини по коме се препознаје различитост култура, већ постоји више других примера, као што су међугенерацијске разлике у поимању стварања и трошења културе, гастрономске и кулинарске културолошке разлике, разлике у области језичког изражавања када се у оквиру једног језика уважавају разлике у дијалектима и друго.