У наредној години биће спроведена чврста монетарна политика
Београд, 27. октобар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да ће наредне године бити спроведена чврста монетарна политика и стабилизациони буџет, који искључује раст личне потрошње, а све у циљу заштите од утицаја глобалне финансијске кризе.
Динкић је на конференцији о социјалној тржишној привреди, коју је организовала Фондација "Конрад Аденауер", истакао да буџет морати да буде прекомпонован у корист капиталних инвестиција, с обзиром на то да ће због кризе доћи до смањеног обима кредита из иностранства којима је покриван буџетски дефицит.
Капиталне инвестиције су независне од финансијске кризе јер се финансирају повољним кредитима Светске банке, а ми морамо настојати да међународне финансијске институције заинтересујемо за то да дају кредите и приватним предузећима, будући да им прети недостатак ликвидности због недостатка кредита, објаснио је потпредседник Владе.
Према његовим речима, за Србију је то што је мала земља са неразвијеним финансијским тржиштем олакшавајућа околност, па није било знатнијих губитака на берзи, тако да се она, за разлику од других земаља, сада може препоручити инвеститорима као стабилно тржиште.
Он је указао на то да неке компаније у иностранству, међу којима и неке из аутомобилске индустрије Француске, већ показују интересовање да своју производњу преместе у Србију, где су производни трошкови 9 до 10 пута нижи, а порески систем атрактиван.
Динкић је такође најавио да ће наредне године порез на доходак запослених бити још више смањен како би се подстакла привреда, па ће неопорезовани део бити повећан са 5.000 на 8.000 динара, а биће укинут и порез на камате, као и порез на капиталну добит.
Истовремено, потпредседник Владе је оценио да ће Србија без проблема пребродити кризу поверења у банкарски систем, с обзиром на то да су девизне резерве земље веће од укупне суме девизне штедње и динарске новчане масе.
Нигде у свету не постоји чист концепт социјалног или либералног тржишта, већ се мора пронаћи баланс између тржишта и интервенционизма државе, указао је он.
Динкић је нагласио да би Србију требало поделити на административне регионе како би се побољшала сарадња са Европском унијом.
У ЕУ се велики део сарадње одвија између региона а не између земаља, при чему у тим програмима сарадње може да учествује само Војводина јер је она једини прави административни регион у Србији, објаснио је потпредседник Владе и додао да би административна регионализација требало да буде спроведена пред крај мандата ове владе.
Он је навео да ће од 1. јануара 2009. године тржиште са ЕУ бити либерализовано јер ће се примењивати Прелазни трговински споразум, и указао на то да ће, како се Србија буде приближавала Европској унији, бити све мање монопола.
Динкић је најавио и да ће Влада Србије наредне недеље расписати нови тендер за приватизацију РТБ "Бор", као и и за избор приватизационог саветника за "Галенику".
Потпредседник Владе је такође рекао да ће приватизација у Србији бити завршена у првој половини наредне године, док ће до краја ове године бити расписано преосталих 10 тендера и 209 аукција.