Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Представљено издање "Два века развоја Србије – статистички преглед"

Представљено издање "Два века развоја Србије – статистички преглед"

Београд, 23. октобар 2008. године – Републички завод за статистику представио је данас на Београдском сајму књига своје капитално издање "Два века развоја Србије – статистички преглед", које обухвата теме од територијалних промена и становништва до привреде саобраћаја, образовања, правосуђа и здравства.

Директор Завода Драган Вукмировић подсетио је на то да је статистичка служба у Србији основана тек 1862. године, па за ранији период постоји мало прихватљивих података.

Он је указао на то да је проблем и касније представљала стална промена величине територије Србије, и објаснио да је прво мерење података почело 1804. године на територији Београдског пашалука, који је обухватао 12 нахија.

Београдски пашалук простирао се на северу до Дунава и Саве, на западу до Дрине, на југу до Западне Мораве, на истоку је граница ишла дуж Велике Мораве до Ћуприје, а североисточно је преко планина Дели Јован и Мироч излазила на Дунав.

Помоћник директора Републичког завода за статистику Владимир Станковић истакао је да читаоци ове књиге могу да сазнају да су пре 100 година право гласа имали само мушкарци старији од 21 године који су плаћали одређени износ пореза.

Према његовим речима, без права гласа били су официри, војници, жене, особе на робији и оне које су биле осуђене на губитак часних права, као и лица под старатељством.

Тек после Другог светског рата изборно право постало је опште за све пунолетне грађане, укључујући и жене, навео је Станковић и додао да су Срби почели да гласају на изборима у првој половини 19. века, а приликом проглашења независности Србије, 1878. године, већ су постојале три јаке политичке партије – либерална, народњачка и радикална.

Помоћник директора овог завода Андра Милојић објаснио је да књига приказује и развој финансијског система у Србији, па читаоце упознаје с тим да је Србија свој први бакарни новац почела да кује 1868. године, да је прва банка отворена 1869. године, 1873. године искован је први динар, а шест година касније почело је ковање златног и сребрног новца.

На промоцији је истакнуто и да су власти у Србији увек биле свесне колико је значајно праћење кретања цена на мало и њихов утицај на животни стандард, при чему у 42 града у нашој земљи такви подаци постоје још од почетка 20. века.

Два века државности Србије у новом времену већ су, свако на свој начин, поменули и обележили представници разних струка, а овом публикацијом статистичка служба придружује се настојањима да се прикаже развој Србије од Првог српског устанка до данас.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs