Београд, 21. октобар 2008. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић најавио је данас на 53. међународном сајму књига у Београду да ће Министарство културе ускоро припремити анализу стања у нашем издаваштву.
Брадић је, отварајући Форум о културној политици у издаваштву, рекао да је то неопходно да бисмо умели да заштитимо књигу, афирмишемо ауторе, преводиоце и издаваче.
Он је додао да се неће још дуго чекати на реализацију иницијативе за оснивање Националног центра за књигу, који би требало да брине о нашој књизи у сваком смислу.
Министар је навео да је за успешно издаваштво изузетно важно да има читаоце, као и мрежу књижара, и истакао да је откуп књига за библиотеке значајан и стабилизован, при чему ће Министарство настојати да у те сврхе убудуће издвоји више средстава.
Према његовим речима, учешће Србије на недавним сајмовима књига у Москви и Франкфурту показало је да наша земља може да има осмишљен наступ.
Брадић је подсетио на три нова носећа пројекта у оквиру стратегије Министарства културе – Србија у свету, Свет у Србији и Србија у Србији, и навео да ће издаваштво, а посебно превођење, значити много за њихову реализацију.
Он је оценио да су важни и партнерски односи издавача, и то нарочито у региону, где има пуно заједничког и оног што их спаја, од разумевања језика до јединственог тржишта књиге.
Саветник у Министарству културе Младен Весковић подсетио је на све програме Министарства који су од помоћи издаваштву и најавио новине које се тичу сертификације издавача.
Весковић је прецизирао да ће свако ко се бави издаваштвом морати да прође курсеве који треба да унапреде њихово знање.
Новину би представљало и додељивање стипендије издавачу који успе да оствари свој план, као и анализа медијског извештавања о књизи, подстицај младим писцима за написану прву књигу како би постојала селекција младих талената, а том корпусу припада и континуирана брига о књизи у школама и унапређење рада библиотека, указао је Весковић.
Директор Народне библиотеке Србије Сретен Угричић констатовао је да је анализа коју је та библиотека урадила показала да је број објављених наслова у Србији у сталном порасту – од 11.000 у 2000. години до 15.000 у 2007. години.
Србија произведе књига колико сви други издавачи из бивше Југославије, додао је Угричић и поздравио иницијативу о оснивању регистра издавача и националног центра за књигу, при чему ће Народна библиотека Србије, у том циљу, ставити на располагање своју базу података.
На Форуму је најављено и да ће Београд ускоро послати кандидатуру за то да 2012. године буде светска престоница књиге.