Београд, 17. октобар 2008. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић изјавио је данас да нови закони у области медија треба да омогуће развој нашег друштва ка Европској унији и оценио да њихово доношење због тога представља изазов.
 |
Јасна Матић, Небојша Брадић и Слободан Милосављевић |
Фото: Танјуг |
Брадић је на отварању уводне расправе посвећене измени медијских закона у Србији истакао да ће резултати данашњих разговора бити унети у доношење нове медијске регулативе, и додао да ће пре тога уследити јавна расправа на којој ће бити утврђене главне тачке у тој области.
Он је рекао да култура и медији имају добру комуникацију и да медији треба да воде рачуна о томе да је њихов садржај везан за културу, при чему их не треба доживљавати само као средство за прављење програма.
Министар за телекомуникације и информационо друштво Јасна Матић навела је да ће то министарство у техничком аспекту сарађивати са Министарством културе, и најавила почетак рада на стратегији преласка са аналогног на дигитално емитовање јер ЕУ иде у том правцу, па и Србија мора да учествује у том процесу.
Према њеним речима, план је да до нове године буде направљен нацрт стратегије и да у јавној расправи буде донет Акциони план за прелазак на дигитално емитовање, при чему ће резултат дигитализације бити ослобађање простора у етру за већи број емитера.
Министар трговине и услуга Слободан Милосављевић изјавио је да је координираном акцијом важно доћи до хармонизације медијских закона и исправити нелогичности које постоје у пракси.
Он је указао на то да је један од проблема то што приликом доношења нових закона у области медија нису узимани у обзир постојећи закони.
Милосављевић је подсетио на то да су у надлежности Министарства трговине и услуга закон о оглашавању и закон о електронској трговини, који ће бити усаглашени са најсавременијом праксом ЕУ, и упутио позив свим заинтересованима да се укључе у припрему закона о оглашавању.
Будући да јачање система заштите потрошача представља један од приоритета Министарства трговине, наша намера је да кроз закон о оглашавању инсистирамо на томе, нагласио је Милосављевић.
Говорећи о закону о електронској трговини, он је изразио очекивање да ће у наредних месец дана тај закон, након расправе у Скупштини Србије, бити усвојен без већих проблема.
Циљ данашњег састанка је да Радна група за прилагођавање медијске регулативе европским стандардима представи план рада и да се свим учесницима пружи могућност да на почетку овог важног посла изнесу мишљења и сугестије.
Теме скупа је прилагођавање медијске регулативе, транспарентност власништва над медијима и подстицање медијског плурализма, регулација електронских медија, јавни сервис и независна регулаторна тела (регулација радиодифузије), као и нови концепт медијске регулативе и средњорочни и дугорочни циљеви у тој области.
У расправи учествују представници државних органа и институција, јавних РТВ сервиса, националних и локалних медија, новинарских и медијских асоцијација, националних савета и невладиних организација, као и представници Савета Европе и ОЕБС-а, који Министарству културе дају подршку и стручну помоћ на усаглашавању законске регулативе.