Београд, 14. октобар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић најавио је да ће Влада наредне недеље размотрити измене уредби које регулишу поступке тендерске и аукцијске приватизације.
Динкић је у изјави за агенцију Танјуг објаснио да је циљ ових измена да се у условима глобалне финансијске кризе значајно олакша и убрза поступак приватизације преосталих друштвених предузећа.
Према његовим речима, предложене измене омогућиће победницима на јавним тендерима и аукцијама да стекну управљачка права у предузећима која су предмет приватизације, уз плаћање купопродајне цене на рате до пет година и уз аванс од минимално 30 одсто у односу на понуђену цену.
Предложићемо овакве промене у условима плаћања, имајући у виду то да су учесници у досадашњем току приватизације у знатној мери финансирали куповину предузећа банкарским кредитима, али су сада због глобалне финансијске кризе банке застале са одобравањем кредита, прецизирао је министар.
Он је указао на то да се због тога наметнула потреба за новим моделом који би у Србији омогућио завршетак процеса приватизације у планираном року, чак и независно од подршке банака овом процесу, а уз коришћење само сопствених средстава предузећа приликом плаћања купопродајне цене.
Држава ће при том на остатак дуга зарачунавати и одговарајућу камату у висини еурибор плус два процента, што су услови који су повољнији него они који су важили при задуживању код банака, чак и у периоду пре избијања светске финансијске кризе. Купац би одмах стекао право управљања, али би постао власник предузећа тек када исплати последњу рату, навео је Динкић.
Према његовим речима, то би заправо значило да онај ко победи на тендеру не би постао власник у тренутку потписивања купопродајног уговора, већ тек онда када плати последњу рату, што је практично исто као да је нови власник неко друштвено предузеће купио на лизинг.