Заштита културног блага Србије циљ Библиотеке Матице српске
Нови Сад, 10. октобар 2008. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић изјавио је данас да су заштита и представљање најважнијег културног блага Србије у писаном облику заједнички циљеви Библиотеке Матице српске и ресорног министарства.
Брадић је на свечаности у Библиотеци Матице српске у Новом Саду, одржаној поводом милионитог записа у електронском каталогу Библиотеке, истакао да ће ова установа и убудуће имати подршку државе.
Покрајински секретар за културу Милорад Ђурић рекао је да тим вредним резултатом у свом раду Библиотека показује да има осећај за ново, што је гаранција њене трајности и дуговечности, и додао да многи јубилеји ове библиотеке говоре о континуитету тако важне установе на овим просторима, где је дисконтинуитет тако чест.
Управник Библиотеке Матице српске Миро Вуксановић подсетио је на то да је најстарија српска национална и јавна научна библиотека отворена за читаоце пре 170 година, док је прву публикацију у свој електронски каталог уписала пре 19 година.
Реч је о највећој локалној бази података о књигама у Србији. Та база, као најобухватнија, узета је 2003. године као основа у пројекту виртуелне библиотеке Србије, навео је Вуксановић и додао да овај обиман и изузетно значајан пројекат за нашу културу води Народна библиотека Србије.
Он је објаснио да сваки од милион записа у електронском каталогу библиотеке има 60 параметара (аутор, наслов, место штампања, година, број страница и друго), уз напомену да се оно што је некад тражено месецима, сад добија истог тренутка.
Заменик управника Народне библиотеке Србије Весна Стевановић нагласила је да је централни електронски каталог окосница на путу ка заједничком циљу – свеобухватној српској библиотеци „без зидова“.
Прву публикацију у свој електронски каталог Библиотека Матице српске уписала је у марту 1989. године, а милионитим записом је добила највећи и најкомплетнији електронски каталог у Србији, у којем су публикације на 102 језика.