Београд, 30. септембар 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић оценио је данас да ће до краја године Србија привући приближно 4,2 милијарде долара директних страних инвестиција, као и да ће у наредним годинама нашој земљи бити потребно између 6 и 8 милијарди долара.
 |
Камерон Мантер, Верољуб Стевановић и Млађан Динкић |
Фото: Фонет |
Динкић је на додели сертификата за повољно пословно окружење општинама Инђија, Крагујевац и Лозница изразио очекивање да ће стварање повољних услова за пословање у локалним самоуправама допринети томе да се привуче више инвестиција и да се Србија сврста у ред средње развијених земаља.
Након што је председницима поменуте три општине уручио сертификате Националне алијансе за локални економски развој, он је објаснио да се Србија налази у другој, завршној фази транзиције, у којој ће преовлађивати гринфилд инвестиције, при чему је потребно да што више општина створи повољније пословно окружење за привлачење директних страних инвестиција.
Потпредседник Владе је указао на пример Инђије, која је уклонила многе баријере за долазак страних компанија и постала узор свим градовима у Србији, и посебно истакао случај града Крагујевца, који је
јуче уговором са "Фијатом" отворио себи пут у успешну будућност.
Општина Лозница није се понашала као да завиди другима на успеху, већ је једноставно применила решења општине Инђија, због чега је и постала успешна, рекао је Динкић и прецизирао да у Србији има више од 20 општина које успешно спроводе реформу у својим срединама и побољшавају услове за пословање.
Амбасадор САД у Србији Камерон Мантер истакао је да су све општине које су добиле сертификат показале да је инвеститорима који у њих дођу загарантовано несметано пословање.
Мантер је нагласио да су те општине показале способност да изађу у сусрет инвеститорима и узму у обзир њихове потребе, при чему би требало да послуже као пример осталим локалним самоуправама у Србији.
Он је подсетио на то да је у протеклим годинама доста урађено на унапређењу локалног економског развоја у Србији, и истовремено пружио подршку општинама у Србији, као и самој земљи, у наставку пута ка Европској унији.
Председник општине Инђија Горан Јешић је навео да у Србији постоји велики број добрих општина, што показује и податак да је у 50 општина уведена електронска управа.
Градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић оценио је да је сертификат велико признање за тај град, које је заслужено уз много знања, енергије, труда и подршке, посебно Министарства економије и регионалног развоја.
Такође, председник општине Лозница Видоје Петровић рекао је да сертификат представља подстрек овој општини да и у будућности ради у најбољем интересу својих становника.