За развој малих и средњих предузећа ове године 20 милијарди динара
Нови Сад, 7. јул 2008. године – Помоћник министра економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Игор Бркановић изјавио је данас у Новом Саду да ће држава ове године уложити приближно 20 милијарди динара за даљи развој малих и средњих предузећа (МСП) у Србији.
Бркановић је на манифестацији "Дан отворених врата пословне иницијативе" оценио да 20 милијарди динара сигурно није довољно с обзиром на потражњу сектора МСП, али је више него прошле године, а посебно у односу на деведесете када су предузетници били препуштени себи самима.
У поменутом сектору ради две трећине запослених и у њему се реализује приближно две трећине укупног промета, као и 58 одсто пореза на додату вредност, при чему ниво инвестиција у малим и средњим предузећима износи више од 50 одсто укупних инвестиција у Србији, навео је помоћник министра.
Према његовим речима, при крају је и израда националне стратегије за развој малих и средњих предузећа, која садржи пет стубова, од којих су најзначајнији промоција развоја МСП и реализација старт-ап програма за младе.
Помоћник директора Агенције за развој малих и средњих предузећа и предузетништва Оливер Огњеновић указао је на то да укупна вредност старт-ап програма у 2008. години износи приближно три милијарде динара и да је ове године више од 2.300 корисника добило средства.
Огњеновић је напоменуо да се преко Агенције одвија и конкурс за унапређење конкурентности МСП, у који је до сада уложено милион евра бесповратних средстава, при чему је део тих средстава до сада добило 300 корисника.
Он је објаснио да Агенција спроводи и конкурс за финансијску подршку удружењима предузетника у износима од 100.000 до 800.000 динара и додао да се ова бесповратна средства додељују са циљем да се унапреде пословања удружења предузетника.
Помоћник министра омладине и спорта Ивана Ковачевић истакла је да је изузетно важан део Националне стратегије за младе неформално запошљавање младих преко омладинског предузетништва јер би на тај начин стекли компетенцију за добијање посла у компанијама или потребно искуство за започињање сопственог бизниса.
Истраживање је показало да је свака трећа млада особа у Србији заинтересована за започињање сопственог бизниса, што је охрабрујући податак, али им је поред тога потребна и помоћ државе да то и остваре, указала је Ковачевић.
"Дан отворених врата пословне иницијативе" представља добру праксу покретања МСП кроз старт-ап бизнис уз помоћ јавног сектора.
Тим поводом ће у Новом Саду, током трајања фестивала „Егзит“, бити представљен нови концепт "Инкубатор-бизниса кроз пројекте", што је прилика за то да се покаже друштвена синергија на тему креативних пројеката који су шанса за бржи развој локалне заједнице кроз стварање подстицајног амбијента, односно нових послова за привреду, запошљавање младих људи и подршку старт-ап фирмама.