Београд, 24. јун 2008. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да се разматра могућност да држава почне са издавањем трезорских записа који би се користили за финансирање евентуалног дефицита буџета.
Цветковић је на конференцији "Будућност тржишта капитала на Балкану" објаснио да би трезорски записи били номиновани у динарима и издавали би се са роком доспећа од 6 до 12 месеци, при чему камата на те хартије од вредности не би била фиксна, већ променљива.
Према његовим речима, трезорске записе могла би да купују домаћа и страна физичка лица, а не само банке.
Издавањем ових хартија од вредности био би покривен мањак у буџету који се очекује на јесен јер недостају планирани приходи од приватизације, а задуживање државе по комерцијалним кредитима банака у земљи и иностранству не би било исплативо за буџет, навео је министар.
Говорећи о стању буџета, Цветковић је прецизирао да је за првих пет месеци ове године државна каса имала приходе од приближно 253 милијарде динара, а расходе од 254 милијарде динара, док је до краја маја државни буџет забележио свега милијарду динара дефицита.
Истовремено, он је подсетио на то да је смањен порез на капиталну добит од хартија од вредности са 20 на 10 одсто по трансакцији, и додао да је у припреми измена закона којим би се порез на капиталну добит плаћао једном за свих 12 месеци, а не на сваку трансакцију појединачно.
Када је реч о томе да ли ће у буџету бити довољно новца за субвенционисање стамбених кредита, министар је указао на то да је за ту намену за ову годину из буџета планирано приближно 3,5 милијарди динара, који се троше квартално.
У другом кварталу, како је истакао, дошло је до повећања тражње за стамбеним кредитима уз субвенцију државе и новац је био више усмераван за субвенције стамбених кредита за Војску Србије и за запослене у здравству.
На питање новинара да ли ће бити докапитализована још нека од банака у већинском државном власништву, Цветковић је нагласио да су докапитализацијом Комерцијалне банке и Поштанске штедионице завршене докапитализације у 2008. години, уз напомену да је свака докапитализација трошак за државу јер утиче на раст дефицита буџета.