Одржан састанак “Фијатових” и “Заставиних” коопераната
Крагујевац, 28. мај 2008. године – Представници фирми коопераната италијанског "Фијата" и Групе „Застава“, Министарства економије и регионалног развоја, Агенције за приватизацију, Агенције за страна улагања и промоцију извоза и града Крагујевца одржали су данас радни састанак на којем су разговарали о могућностима инвестирања у Србију.
Помоћник министра економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Небојша Ћирић изјавио је после састанка у Крагујевцу да се, након потписивања Меморандума о разумевању почетком маја ове године, сарадња са „Фијатом“ наставља и да су техничке и стручне службе "Фијата" већ недељу дана у Крагујевцу, где воде интензивне разговоре са представницима тог министарства и локалне самоуправе.
Ми смо их упознали са подстицајима које држава нуди произвођачима компоненти за аутомобилску индустрију, као и са финансијским стимулацијама за отварање нових радних места, рекао је Ћирић и додао да је данашњи састанак први у низу и да Србија не може имати великог произвођача аутомобила без мреже компоненташа.
Директор Центра за реструктурирање Агенције за приватизацију Александар Љубић изразио је задовољство након данашњег састанка са првом групом компоненташа који ће директно снабдевати "Фијат".
Он је потврдио да су фирме кооперанти разматрали локације за своје фабрике како би у што краћем року почели са својом производњом и како би могли да снабдевају фабрику.
Ово је значајна прилика за компоненташе да данас од представника "Фијата" чују њихов бизнис план који је врло амбициозан јер планирају да до краја 2009. године произведу 200.000 возила, а до 2011. године 300.000, навео је Љубић и изразио уверење да ће "Фијатови" кооперанти моћи да раде и за остале произвођаче аутомобила који имају интерес да дођу и раде у Србији.
Према његовим речима, представници "Фијата" навели су да је 95 одсто производње намењено извозу и да компоненташи морају да задовоље врло строге критеријуме Европске уније, па је то подстицај домаћим произвођачима аутомобилских делова да повећају ниво квалитета и достигну европске трендове.