Србија у фокусу инвеститора захваљујући иницијалној јавној понуди
Београд, 25. децембар 2007. године - Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да ће Србија захваљујући иницијалним јавним понудама (ИПО) акција јавних предузећа у наредне три године бити најатрактивнија земља за инвеститоре.
Динкић је у уводном излагању на округлом столу „Приватизација јавних предузећа Србије иницијалном јавном понудом“ у организацији Београдске берзе рекао да ће ИПО појачати прилив директних улагања из иностранства у Србију.
Према његовој оцени, прилив директних страних инвестиција у следећој и наредних година износиће шест милијарди долара годишње.
Министар је указао на то да је циљ бесплатне поделе акција да се акционари масовно уведу у јавна предузећа и да их боље контролишу, као и да се грађани науче акционарству, и додао да подела акција није економски, али јесте друштвено оправдана.
Он је навео да ће евидентирање грађана за бесплатне акције фабрике лекова “Галеника”, Телекома, Аеродрома “Никола Тесла” и Електропривреде Србије (ЕПС) почети месец дана по усвајању закона о бесплатној подели акција који је у скупштинској процедури, док ће база акционара бити завршена на јесен.
Паралелно са тим, у првом кварталу 2008. године биће расписан тендер за приватизационог саветника који ће Влади Србије препоручити стратегију ИПО, најавио је Динкић и оценио да би "Телеком" и “Галеника” требало да се нађу на Берзи крајем године, Аеродром “ Никола Тесла” у 2009, а ЕПС у 2010. години.
Динкић је објаснио да ће грађани шест месеци након иницијалне понуде и након што буде формирана тржишна цена акција моћи њима и да тргују.
Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић указао је на потребу јачања тржишта хартија од вредности и унапређења акционарства у Србији, као и претварања Београда у регионални финансијски центар, попут Варшаве у централној Европи.
Он је оценио да ће капитализација Београдске берзе уз ИПО за четири до пет година са 15 милијарди евра бити повећана на 50 милијарди евра, и додао да постоје реалне претпоставке за то да Београд постане финансијски центар у региону, као и основа за интеграцију берзи у њему, првенствено стварањем својеврсне алијансе берзи.
Директор Београдске берзе Гордана Достанић оценила је да резултати пословања Берзе показују да Србија има зрело тржиште капитала којем су неопходне компаније које ће привући стране инвеститоре.