Агенција за привредне регистре представила нове регистре
Београд, 30. новембар 2007. године – Агенција за привредне регистре (АПР) најавила је данас да ће у циљу унапређења услуга увести нове регистре – Регистар подстицајних средстава о корисницима старт-ап кредита и других кредитних линија које додељују државни органи за развој малих и средњих предузећа и предузетништва, Регистар стечајних маса и Регистар факторинга.
Директор Агенције за привредне регистре Звонко Обрадовић одржао је у оквиру пратећег програма Шестог међународног сајма предузетништва “Бизнис база“ презентацију “Увођење нових регистара – електронских база података у Агенцији за привредне регистре“ и том приликом најавио да ће они бити уведени почетком следеће године.
Он је указао на то да је у оквиру постојећег Регистра финансијског лизинга и Регистра залоге планирано да се уписују и уговори о оперативном и финансијском лизингу непокретности, као и ручна залога.
Ради формирања Регистра подстицајних средстава образована је радна група Министарства економије и регионалног развоја, на чијем је челу директор Агенције за привредне регистре, која треба да координира рад више министарстава и Владиних агенција (Министарства рада и социјалне политике, Фонда за развој, СИЕПА, Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа и предузетништва, Националне службе запошљавања и друго).
Циљ је да се оформи јединствена електронска база података у Агенцији за привредне регистре, која би држави омогућила јаснију слику о корисницима старт-ап кредита и других подстицајних средстава за развој мале привреде и предузетништва, чиме би се омогућило већем броју грађана да буду њихови корисници.
На презентацији је објашњено да ће Регистар подстицајних средстава бити евиденција о корисницима старт-ап кредита и других кредитних линија које додељују државни органи за развој малих и средњих предузећа и предузетништво.
Регистратор за привредне субјекте Миладин Маглов рекао је да ће у Регистру стечајних маса бити евидентирани сви они стечајни поступци где долази до уновчавања имовине стечајних дужника.
Он је додао да ће на овај начин бити познато колико се у Србији тренутно налази стечајних маса које нису расподељене, колика је сума новца која је кроз продају имовине стечајних дужника остварена, као и са колико новца се намирују повериоци.
Према његовим речима, предвиђено је и установљење Регистра факторинга – облика краткорочног финансирања малих и средњих предузећа, регистра привредних комора, удружења привредних делатности и спортских привредних друштава.
Регистратор финансијског лизинга и залога Тања Вукотић-Маринковић нагласила је да се у Србији евидентирају само уговори о финансијском лизингу, али да су потребе тржишта наметнуле да одређене лизинг куће почну да закључују уговоре о оперативном лизингу и лизингу непокретности.
Она је додала да се у Регистру залога тренутно региструју уговори о залогу над покретним стварима, као и судска и законска залога која је конституисана у пореском поступку.