Београд, 29. новембар 2007. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Владимир Илић изјавио је данас да Србија после шест година коначно има позитиван тренд у запошљавању, односно постоји смањење стопе незапослености, која ће у наредних пет година бити преполовљена.
Илић је на представљању пројекта "Радимо заједно до посла" нагласио да Србију после окончања процеса транзиције и приватизације очекује потпуно другачија слика у сегменту запошљавања.
Он је указао на то да се овај пројекат спроводи уз помоћ Европске агенције за реконструкцију, са циљем да се помогне у запошљавању одређених група незапослених, пре свега младих, који са 50 одсто учествују у укупној стопи незапослености у Србији, као и дугорочно незапослених лица и особа са инвалидитетом.
Према његовим речима, после детаљне анализе тржишта рада и на основу потреба послодаваца у Банату и Београду биће изабрано 1.500 незапослених који ће проћи програме обуке, након чега ће најмање њих 450 добити посао.
Резултати истраживања спроведених у том циљу у 1.250 предузећа у Београду и три банатска округа показују да је потражња за послом највећа у секторима некретнина, финансија, консалтинга, информатике, грађевине и саобраћаја, навео је Илић.
Он је додао да на другој страни сектори традиционалних услуга, попут образовања, комуналне делатности и здравства, показују тенденцију стагнације, док је пад раста запослености присутан и у пољопривреди, рударству и енергетици.
Илић је нагласио да највећи потенцијал за запошљавање имају мала и средња предузећа, којима ће Влада Србије највише и помоћи.
Буџетом за 2008. годину, како је објаснио, за активне мере запошљавања планиране су три милијарде динара, што је за 20 одсто више него за ову годину, а дупло више у поређењу са 2006. годином.
Директор Националне службе за запошљавање Тамара Самарџић рекла је да ова служба пролази кроз процес реформи, са циљем да постане модеран сервис који може да одговори новим потребама.
Нама недостаје квалитетна анализа тржишта рада, а потребно је радити и на едуковању послодаваца како би они били спремни да планирају своје потребе, указала је Самарџић.