Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > У припреми стратегија конкурентности малих и средњих предузећа

У припреми стратегија конкурентности малих и средњих предузећа

Београд, 26. новембар 2007. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Лука Андрић изјавио је данас да ово министарство припрема стратегију конкурентности и иновативности малих и средњих предузећа.

Андрић је на округлом столу о малим и средњим предузећима, који је организовао лист "Привредни преглед", истакао да ће том стратегијом, која би требало да буде усвојена почетком наредне године, бити предвиђене мере којима ће у наредних пет година бити подстицана мала и средња предузећа да буду конкурентна на страним тржиштима.

Он је указао на то да само јачањем конкурентности и прилагођавањем захтевима тржишта мала и средња предузећа, која са 60 одсто учествују у бруто друштвеном дохотку, могу да искористе шансу коју им пружа Споразум о слободној трговини у југоисточној Европи (ЦЕФТА).

ЦЕФТА споразум је одлична прилика за афирмацију српских привредних потенцијала, нарочито ако се има у виду да су земље потписнице тог споразума међу најзначајнијим спољнотрговинским партнерима Србије, рекао је Андрић и додао да мала и средња предузећа остварују приближно 40 одсто укупног извоза Србије.

Према његовим речима, Министарство економије и регионалног развоја покушава да за сектор малих и средњих предузећа обезбеди повољније услове кредитирања, при чему се разматра кредитна линија коју би Фонд за развој повукао из иностранства и која би омогућила да се нови кредити пласирају под условима који су знатно повољнији од тржишних, и то на рок од 10 година.

Такође, планира се и побољшање рада две институције које се баве подстицањем извоза – Фонда за осигурање и финансирање спољнотрговинских послова (СМЕЦА) и Агенције за осигурање и финансирање извоза (АОФИ), објаснио је државни секретар.

Помоћник министра задужен за мала и средња предузећа и предузетништво Игор Бркановић оценио је да менаџмент и власници малих и средњих предузећа у већини случајева немају вештину и знање потребно за брзо прилагођавање захтевима тржишта.

Директор Канцеларије за придруживање Европској унији Тања Мишчевић истакла је да Споразум о стабилизацији и придруживању ЕУ омогућава српским фирмама да у року од шест година, без икаквих ограничења и царина, извозе на тржиште Уније, при чему оне до тада треба да буду припремљене да се изборе са конкуренцијом на том захтевном тржишту.

Мишчевић је, говорећи о значају Споразума о стабилизацији и придруживању, подсетила на то да је ове године Србија потписала још два споразума, од којих је један Споразум о визним олакшицама, који ће помоћи позиционирању наших малих и средњих предузећа у извозу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs