Београд, 23. октобар 2018. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Горан Триван изјавио је данас на свечаном отварању Пословног форума Шпанија-Србија да искуства шпанских компанија у заштити околине могу да помогну да се побољша квалитет живота грађана у Србији.
|
Горан Триван |
Фото: Танјуг |
Триван је указао на то да је Србија једно од најугроженијих подручја и да је, како би се то променило, издвојено 15 милиона евра за инвестиције у области заштите животне средине током следеће године.
Међутим, капитал који држава има није довољан да бисмо у потпуности подигли наше стандарде и из тог разлога нам је потребна подршка и помоћ земаља које су то већ учиниле, рекао је министар.
На форуму су учествовали представници 21 шпанске компаније из области инфраструктуре, животне средине, туризма, саобраћаја, грађевинарства, агропрехрамбене, текстилне и модне индустрије.
Планирано је око 80 индивидуалних састанака представника тих и домаћих фирми у циљу унапређења њихових економских односа.
|
Марко Чадеж |
Фото: Танјуг |
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж истакао је да је последњих година трговинска размена између две земље удвостручена.
У 2017. години та размена је износила 455,8 милиона евра. Међутим, неопходно је да Србија добије нове квалитетне инвестиције и да шпанске компаније прошире своје пословање у нашој земљи јер тренутно само 40 одсто њих спроводи озбиљне пословне операције у Србији, рекао је Чадеж.
Градоначелник Београда Зоран Радојичић представио је градске инфраструктурне пројекте и позвао шпанске компаније да учествују на тендерима.
По Стратегији развоја до 2021. године, Београд треба да се развија као "планетарни" и "зелени град". Наша жеља је да у томе сарађујемо са шпанским фирмама, рекао је Радојичић.
|
Шиана Мендес |
Фото: Танјуг |
Државна секретарка за трговину Шпаније Шиана Мендес нагласила је да компаније највише могу да сарађују у заштити животне средине и у грађевинарству.
Шпанија у Србију највише извози месне производе, возила и одевне предмете, а из Србије на шпанско тржиште највише долазе житарице, производи од гуме, намештај, папир и картон, нагласила је она.
Амбасадор Шпаније у Београду Мигел Фуертес рекао је да су одлични политички односи Шпаније и Србије добра основа за развој економских односа.