Београд, 21. август 2018. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић најавио је данас да ће се наша земља и ове године представити на међународним сајмовима књига у Пекингу и Москви, који су манифестације културе од изузетног значаја.
|
Фото: Танјуг |
Вукосављевић је на конференцији за новинаре прецизирао да Сајам у Пекингу почиње сутра и траје до 27. августа, док ће Сајам у Москви бити одржан од 5. до 10. септембра.
Према његовим речима, представљање Србије на сајмовима књига у Пекингу и Москви има за циљ промовисање српске књижевне традиције и савремених дела у свету, као и унапређење и развијање међународне сарадње у овој области.
Ресорно министарство је организовало представљање српског књижевног стваралаштва на пет сајмова књига. Осим Пекинга и Москве, то су књижевне смотре у Лајпцигу, Техерану и Франкфурту, а за те намене Министарство је издвојило 6.327.000 динара, навео је министар.
Вукосављевић је напоменуо да је организација наступа поверена људима из Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић", а технички део Привредној комори Србије.
Ефекти представљања Србије на тако важним манифестацијама су, како је објаснио, пре свега повећање видљивости српске културе у светским оквирима, упознавање иностране јавности са српским писцима и повећање броја превода књига српских писаца на стране језике.
Србију ће у Пекингу представљати писци Владимир Кецмановић и Драган Бошковић, док ће у Москви бити Никола Вујичић, Владан Матијевић и Милена Марковић, указао је Вукосављевић.
Директор Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић" Александар Јерков напоменуо је да ће се на сајмовима књига представљати целина српске књижевне продукције.
Наша намера јесте да представимо део продукције за који верујемо да има сврхе приказивати на одређеном месту. Понећемо и монографије из наше културне баштине и наша идеја је да представимо дела, а не издаваче. Дела, која представљају темеље наше културе, рекао је Јерков.
Књижевник Владимир Кецмановић, који путује у Пекинг, оценио је да је кинеска култура данас, због традиције и тренутне експанзије, заправо култура првог значаја и зато је веома важно учешће на овом сајму.
Важно је да упознамо кинеску културу у што већој мери, али и да боравак у Пекингу искористимо за то да представимо нашу књижевност, истакао је Кецмановић.