Београд/Будимпешта, 19. април 2018. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Владан Вукосављевић изјавио је данас на отварању Међународног сајма књига у Будимпешти да је на пријатељским државама, Србији и Мађарској, да омогуће услове да сарадња која већ има природан и дуготрајан ток, буде још разноврснија.
|
Фото: kultura.gov.rs |
Вукосављевић је изразио задовољство тиме што је Србија почасни гост овогодишњег сајма, и напоменуо да се на тај начин српска култура и српска књига симболично враћају на место где су, у првој половини 19. века, засноване и деловале најстарије српске културне установе модерног доба, као што су Матица српска и Летопис, који и данас излази као најстарији живи књижевни часопис на континенту.
Министар је подвукао да се у Србији ствара запажена књижевност на мађарском језику, као и да узајамна преводилачка активност тече несметано и уз редовне подстицаје.
Мађарски писци и други ствараоци који живе у Србији без икаквих баријера учествују у српском културном животу и њихова се реч уважава, указао је он.
Вукосављевић је изразио уверење да ће се посетиоци на штанду Србије уверити да његове речи о међусобној упућености и прожимањима нису само декларација, него да имају реалне показатеље у издањима, изворним и преводним, на српском и на мађарском језику.
|
Фото: kultura.gov.rs |
У задужбини царског саветника, племића и доктора права, Саве Текелије, у чувеном пештанском Текелијануму, боравиле су многе генерације сиромашних, а даровитих српских ђака и студената, међу којима су били и славни светски научник Никола Тесла, као и песник Лаза Костић, такође доктор права, претеча модерне српске поезије, подсетио је министар.
Представљање Републике Србије на Међународном сајму књига у Будимпешти, који траје до 22. априла, организивала је Матица српска, технички реализатор је Привредна комора Србије – Удружење за креативну индустрију, уз подршку Министарства културе и информисања.