Београд/Пекинг, 12. април 2018. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић учествовао је данас на конференцији “Макроекономски и фискални оквир за успешну имплементацију иницијативе Један појас – један пут”, која је одржана у Пекингу.
Ова иницијатива је усмерена на то да промовише дијалог о економским политикама, убрза међународну сарадњу у области инфраструктуре, трговине и финансија и привуче значајне ресурсе из Кине и других извора, укључујући и приватни сектор, а све у циљу инфраструктурног развоја као основе дугорочног одрживог раста.
Вујовић је на том скупу, којем су присуствовали министри и гувернери централних банака из Европе и света, политичари и представници финансијских институција, рекао да Србија активно учествује у поменутој иницијативи развијањем инфраструктурних пројеката и повезивањем од југа према Европи и унутар региона, како путном, тако и железничком мрежом.
Он је указао на то да, поред инфраструктуре, Србија има пројекте у области заштите животне средине (третман отпадних вода и топловод) и енергетике (термоелектране).
Министар је истовремено нагласио важност железничке и путне везе од југа до кључних дестинација у Западној Европи, чиме Србија добија могућност да својим производима равноправно конкурише на овим важним тржиштима.
Вујовић је, сагласивши се са акцентима из говора директора Међународног монетарног фонда Кристин Лагард, нагласио важност не само ефикасности у коришћењу ресурса, већ и ефективности у достизању жељених циљева развоја.
Према његовим речима, у том контексту важна је квалитетна припрема и ефикасна и брза реализација пројеката и наслањање на конкурентски потенцијал великог броја компанија у Кини.
Он је упутио позив свим заинтересованим кинеским инвеститорима да учествују у српским пројектима, додавши да Србија остаје посвећена овој иницијативи како би завршила започете инфраструктурне пројекте и постала конкурентна земља Балкана на путу ка Европи.
Скуп “Макроекономски и фискални оквир за успешну имплементацију иницијативе Један појас – један пут” отворили су гувернер Народне банке Кине Ји Ганг и директор Међународног монетарног фонда Кристин Лагард.
Конференција је дефинисала кључне изазове за успешно спровођење те иницијативе, који ће, уз поштовање принципа одрживости и фискалне одговорности, допринети повезивању територија, убрзавању транспорта, смањењу трошкова и стварању услова за нове приватне инвестиције у свим земљама Европе и света, наводи се у саопштењу Министарства финансија.