Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Србија знатно ојачала свој економски капацитет

Србија знатно ојачала свој економски капацитет

Београд, 21. децембар 2017. године – Народна банка Србије саопштила је да је Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда (ММФ) на јучерашњој седници донео одлуку о успешном завршетку осмог разматрања актуелног стендбај аранжмана из предострожности Републике Србије.


У саопштењу се наводи да током трајања аранжмана, који истиче 22. фебруара 2018. године, Србија није користила средства која су јој била на располагању.

Такође, оцењено је да је Србија током аранжмана, спровођењем договореног економског програма, постигла значајан напредак, при чему је повећано поверење на тржишту и остварен раст инвестиција и економске активности.

ММФ је поздравио побољшање услова на тржишту рада, кретање инфлације близу централне вредности циља, убрзано смањење јавног дуга и јаку екстерну позицију земље.

Истовремено, констатован је видан напредак у домену структурних реформи, али и указано на то да су у овој области потребне дубље институционалне реформе којима би се осигурао одржив привредни раст.

Када је реч о фискалној политици, истакнуто је да је кроз значајно фискално прилагођавање ниво јавног дуга у силазној путањи, те да је Законом о буџету за 2018. годину створен простор за капиталне инвестиције, при чему ће се пореским олакшицама додатно стимулисати раст запослености.

Наставак реформи, како се истиче, унапредиће јавну администрацију и допринети ефикаснијем пружању јавних услуга, уз оцену да је монетарна политика успела да држи инфлацију под чврстом контролом, чиме је подржала економски опоравак земље.

ММФ је, карактеришући оквир монетарне политике као одговарајући, а имајући у виду неизвесности на домаћем и иностраном тржишту, поздравио недавну флексибилност девизног курса домаће валуте, која је деловала у правцу апрецијације динара услед унапређених макроекономских фундамената и тржишних услова.

Реформе у финансијском сектору ојачале су банкарски сектор, који је сада у знатно бољој позицији да подржи економску активност, а ММФ је похвалио веома добре резултате спровођења стратегије за решавање проблематичних кредита, али и указао на то да су даље активности у овом погледу неопходне.

Знатан напредак у спровођењу структурних реформи ојачао је потенцијал раста српске привреде и утицао на смањење фискалних ризика и отварање радних места.

Међународни монетарни фонд је нагласио да је још доста тога остало да се уради када су у питању преостала предузећа у већинском државном власништву, како би се унапредио начин њиховог управљања, инвестирања и ојачали административни капацитети.

Такође, указано је на то да је пословно окружење у Србији унапређено у условима макроекономске стабилности и бољег регулаторног оквира, при чему се сугерише наставак пореских реформи и отклањање неизвесности у систему судства, чиме би се додатно подстакла пословна активност.

Одбор извршних директора ММФ-а закључио је да је Република Србија, ближећи се завршетку аранжмана, успела да спровођењем договореног економског програма оствари макроекономско прилагођавање и знатно ојача свој економски капацитет, истиче се у саопштењу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs