Београд, 15. децембар 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић и потпредседник Савета министара и министар спољне трговине и економских односа БиХ Мирко Шаровић потписали су данас Протокол о уклањању нецаринских баријера у трговини између две земље.
|
Фото: Танјуг |
Љајић је на заједничкој конференцији за новинаре након потписивања овог документа истакао да је идентификовано 13 баријера које спречавају интензивнију трговинску размену и слободан проток роба, и да се ради на њиховом отклањању.
Конкретно, како је навео, реч је о баријерама везаним за извоз пилећег меса и прерађевина из БиХ у Србију и обрнуто, проблему признавања анализа урађених од стране акредитованих лабораторија, што је узроковало дуго чекање робе, као и извозу пива из Босне и Херцеговине (БиХ) у Србију због декларација.
Према његовим речима, проблем је постојао и са извозом малина, извозом воде, сокова и брашна због узорковања, извозом млека и млечних производа из Србије у БиХ због паковања, извозом шећера из БиХ у Србију, као и са извозом челика из БиХ у Србију.
Он је објаснио да је након два састанка радних група двеју земаља отклоњено седам баријера, две ће бити отклоњене до краја јануара 2018. и остају још четири којима ће се група бавити у наредном периоду.
Једна од баријера за коју ће бити потребно време и новац су гранични прелази Котроман–Вардиште и Љубовија– Братунац, на којима се стварају велике гужве, указао је Љајић и изразио очекивање да ће бити решен и преференцијални третман у јавним набавкама.
Мислим да смо успоставили модел сарадње који ће бити примењив у односима двеју земаља у трговини, а који можемо да представимо као пример добре праксе са другим земљама у региону, оценио је потпредседник Владе.
Он је подвукао да смо за релативно кратко време успели да решимо највећи број баријера у трговини и зато ћемо на овакав начин кренути да решавамо проблеме какве имамо са другим земљама – Македонијом и Црном Гором.
Нама је апсолутни интерес да имамо слободан проток људи, робе и капитала, поновио је Љајић, додавши да постоје сви предуслови да робна размена достигне рекордних два милиона евра, уколико не буде других баријера.
Шаровић је, истичући да је Србија други најважнији спољнотрговински партнер БиХ, објаснио да све мере имају за циљ да сарадњу двеју земаља побољшају и појачају, што показује и раст размене који постоји сваке године.
Он је оценио да ће тај раст ове године износити 14-15 одсто, што су одлични резултати, и што представља нови снажан импулс унапређењу трговинских и економских веза.
Министар је изразио уверење да ће уштеде укидањем баријера осетити и буџети двеју земаља и привредници, што ће знатно допринети трговинској размени, уз напомену да су и Србија и БиХ снажно опредељене за унапређење економских и трговинских односа.