Београд, 15. децембар 2017. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је данас, представљајући Програм економских реформи (ЕРП) од 2018. до 2020. године, да ће наша земља до 2020. достићи критеријуме Мастрихта који предвиђају да јавни дуг не прелази 60 одсто БДП-а.
|
Фото: Танјуг |
Вујовић је у Скупштини Србије, на заједничкој седници Одбора за европске интеграције и Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава, објаснио да је циљ програма очување фискалне стабилности, интензивирање структурних реформи и смањење јавног дуга.
Очекује се, како је рекао, да се у средњерочном периоду дефицит стабилизује на 0,5 одсто БДП -а, чиме се јавне финансије у потпуности враћају на одрживу путању, а јавни дуг смањује на 56,3 одсто БДП-а.
Према његовим речима, предвиђено је и достизање привредног раста од 3,5 одсто у 2018. и до 2020. године раста од четири одсто.
Министар је истакао да се очекује и завршетак процеса реструктурирања, што ће довести до одрживог нивоа расходне стане буџета.
Ресорно министарство, како је објаснио, у изради Програма економских реформи поштује смернице Европске комисије, а његов циљ је да се побољша економско управљање и повећавање конкурентности српске привреде.
Он је указао на то да економско управљање подразумева дефинисање и приоритизацију структурних реформи, у циљу отклањања препрека привредном расту и развоју, као и повећању конкурентности националне економије.
Програм економских реформи 2018–2020. предвиђа структурне реформе, у оквиру Поглавља 4, у девет кључних области у складу са Европском комисијом.
Те области су управљање јавним финансијама, реформа тржишта енергије и транспорта, секторски развој, пословни амбијент и борба против сиве економије, истраживање, развој и иновације и дигитална економија, трговинске реформе, образовање и вештине, запосленост и тржиште рада, социјално укључивање, смањење сиромаштва и једнаке могућности.