Београд, 12. децембар 2017. године – Државни секретар Министарства привреде Драган Стевановић изјавио је данас да је увођење сертификата за одговорне у јавним предузећима дуготрајан и захтеван процес, али да је идеја да сви који у перспективи буду бирани, пре свега у Надзорне одборе јавних предузећа, морају да имају одговарајућу лиценцу.
|
Фото: rts.rs |
Стевановић је, гостујући на Радио-телевизији Србије (РТС), рекао да сертификат, односно лиценца није нешто до чега ће се лако долазити, иако је то тема тек од недавно.
Сертификати су део концепта увођења принципа корпоративног управљања у предузећа чији је оснивач Република Србија, где је држава већински власник и која се баве делатностима од општег, јавног интереса, навео је Стевановић.
Он је објаснио да је Министарство привреде прошле године потписало уговор са Међународном финансијском коорпорацијом (IFC) о дефинисању принципа који ће се односити на креирање модела лиценци –ко ће и како да их добија, ко ће да их дели, али и ко ће тај процес да контролише.
Према његовим речима, формирана је радна група која, између осталог, има задатак и да дефинише која тела ће бити акредитована за лиценцирање заинтересованих за ове позиције, а такође ће бити формирано и тело надлежно да контролише процес.
Концепт је да лиценцирање прво заживи за чланове Надзорних одбора, органа управљања, а да у следећој фази то применимо и на директоре јавних предузећа, прецизирао је државни секретар, додајући да су неке модерне државе на процесу корпоративизације јавног сектора радиле читаву деценију, али то не значи да ће тако бити и у Србији.
Стевановић је истакао да је, захваљујући смерницама дефинисаним 2014. године, и то у 19 тачака, упристојен рад јавних предузећа, а два директора су изабрана по новом Закону о јавним предузећима који је усвојен 2016. године.
Наследили смо 2014. године јавна предузећа која су генерисала нето губитак од 64 милијарди динара. Већ 2015. године, кад се радило на основу смерница, тих 37 предузећа имала су на крају године нето добит од две милијарде динара, док су 2016. годину окончали са четири милијарде динара нето добити, напоменуо је Стевановић.
Државни секретар је истакао да је важно и да извештаји за прву половину 2017. године показују да је планиран нето губитак свих јавних предузећа био 16 милијарди динара, а да су она остварила нето добит од приближно 12 милијарди динара.
Он је навео да је у овом тренутку у току израда планова пословања јавних предузећа, на које Влада Србије треба да да сагласност.
Уколико план одступа од онога што су владине мере, ти програми неће добити сагласност и биће враћени на дораду, рекао је Стевановић додајући да ће нека предузећа тражити и већи број запослених, а ако је захтев оправдан, то ће им бити и омогућено.