Београд, 26. октобар 2017. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Горан Кнежевић изјавио је да је Светска банка синоћ на форуму о конкурентности привлачења инвестиција, који је одржан у Бечу, прогласила Србију за земљу која је највише урадила на реформама у привлачењу страних инвестиција у протекле две године.
|
Фото: Танјуг |
Кнежевић је у изјави за агенцију Танјуг истакао да је Србија добила признање за реформе које су спроведене, а које су јој помогле да постане најпривлачнија земља за стране инвеститоре у овом делу Европе.
Унапређени инвестициони амбијент и политика доделе средстава подстицаја довели су до тога да само у 2016. и 2017. години имамо закључених 38 уговора о додели средстава подстицаја, чија је инвестициона вредност 386.629.831,40 евра, и уговорено запошљавање најмање 23.467 радника, навео је он.
Министар је указао на храбре реформске потезе Владе Србије, и за време док је на њеном челу био Александар Вучић, а и сада.
Кнежевић је указао на то да реформе нису остале незапажене, и да је сертификат који је Светска банка доделила Србији у Бечу још један доказ да смо на правом путу.
Према његовим речима, резултат тог поверења је одлука 27 инвеститора који су већ једном улагали у нашој земљи да улажу опет, у неким случајевима и по неколико пута.
Политиком рада са инвеститорима, ми практично радимо и на регионалном развоју, јер те инвестиције нису стигле само у Београд и Нови Сад, него су дале нови живот и импулс и Житорађи, Лебану, јер су створиле могућност да људи тамо остају и да се запошљавају, нагласио је он.
Министар је поручио да ће српска политика економског развоја у наредним годинама бити још интензивнија и да ће се, осим на привлачењу страних улагања, радити на томе да наши домаћи инвеститори имају много већу шансу за улагања и да добијају подстицаје, као и сви остали инвеститори.
Он је навео да ће се, са друге стране, радити на побољшању услова пословања, и подсетио на то да је за претходне две године Србија напредовала за 44 места на "Дуинг бизнис листи" Светске банке.
Кнежевић је прецизирао да је Србија у прошлој години имала раст запослености за више од 30.000 радних места, што је довело до тога да незапосленост, која је пре неколико година била 26 одсто, падне на 11,8 одсто, а што омогућава нашим грађанима да боље живе.
Србија је на добром путу и данас је политички и економски стабилна земља, нагласио је министар, додавши да о томе говоре сви макроекономски показатељи – од раста друштвеног бруто производа, смањења стопе незапослености, буџетског суфицита, до раста домаћег извоза.