Београд/Пекинг, 9. октобар 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић разговарао је данас у Пекингу са председником Кинеске асоцијације за међународне програме и размену (CEAIE) Лиу Лимином о могућности да Србија постане регионални центар за иновације и технолошки развој у оквиру иницијативе "Појас и пут".
Поповић је подсетио на то да су прошлог месеца у подручју високог образовања Република Србија и Универзитет у Новом Саду били средиште окупљања министарских и универзитетских делегација земаља централне и источне Европе и Кине.
Према његовим речима, на Универзитету у Новом Саду је том приликом основан Секретаријат Конзорцијума институција високог образовања на нивоу механизма 16+1.
Основни циљ тог секретаријата јесте узајамно јачање капацитета институција високог образовања за развој иновација, истраживачки рад и трансфер знања и технологија у индустрију, објаснио је он.
Министар је истакао да је са кинеским партнерима разговарао о могућности да се, поред формираног Секретаријата, формира и Центар за развој иновација и технолошки развој у оквиру механизма Кина–ЦИЕЗ.
Сигуран сам да Србија има капацитет да покрене ове две изузетно комплементарне активности са коначним исходом јачања свеукупних академских, развојних и иновативних капацитета у оквиру иницијативе "Појас и пут", рекао је Поповић.
Он је додао да Србија жели да се више ослања на искуства Кине у развоју иновација и примени ИТ у индустрији, будући да је та земља једна од оних земаља које су најдаље одмакле у процесу дигитализације своје индустрије.
То је процес ка којем се креће и Србија. Кинески партнери могу да нам пренесу драгоцена искуства из области дигиталних иновација и трансформација индустријских и производних технологија, навео је министар.
Лиу је истакао да је Кина заинтересована за реализацију идеје да у Србији буде основан Центар за иновације и технолошки развој у оквиру формата 16+1, и додао да Кина жели продубљивање сарадње са Србијом у области иновација, подстицања предузетништва и технолошког развоја.
Према његовој оцени, технолошки развој и модернизација индустријске производње у Кини важан је процес који се спроводи уз снажну подршку институција високог образовања.
Капацитети за развој иновација леже у нашим универзитетима. Зато је за развој сарадње у области иновација, важна сарадња и размена знања између универзитета у Кини и Србији, рекао је Лиу.
Он је изразио захвалност Србији на успешно организованој конференцији о високом образовању, која је у оквиру иницијативе "Појас и пут" одржана прошлог месеца у Новом Саду.
Поповић се налази у званичној посети Кини, где ће у наредна три дана разговарати са кинеским званичницима и представницима великих државних компанија укључених у реализацију пројекта изградње српско-кинеског индустријског парка у Београду, наводи се у саопштењу Кабинета министра без портфеља задуженог за иновације и технолошки развој.