Београд, 8. септембар 2017. године – Електропривреда Србије и компанија "Мицубиши Хитачи пауер систем" потписали су данас, у Влади Србије, споразум за изградњу постројења за одсумпоравање, односно вишеструко смањење присуства сумпор-диоксида у Термоелектрани Никола Тесла А, чија је вредност 167 милиона евра.
|
Јасуо Фуџитани и Милорад Грчић |
Споразум су потписали в.д. директора ЕПС-а Милорад Грчић и извршни потпредседник компаније "Мицубиши Хитачи пауер систем" Јасуо Фуџитани и представници конзорцијума, у присуству министра рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александра Антића, амбасадора Јапана у Србији Ђуићи Такахаре и државног министра Министарства спољних послова Јапана Казујукија Наканеа.
Грчић је нагласио да коначно почиње реализција тог пројекта који се чекао нешто више од пет година.
Овај пројекат гарантује будућност спрске енергетике, нагласио је Грчић истичући да ћемо у наредних 20 година имати могућност да по модерним европским стандардима производимо електричну енергију, а више од 50 одсто послова ће урадити домаће фирме.
Он је подсетио на то да је то други такав пројекат, пошто је први већ завршен у Костолцу Б.
Антић је рекао да ће захваљујући том споразуму емисије сумпор-диоксида бити смањене девет пута.
Министар рударства и енергетике је нагласио да ће емисије бити смањене са око 74.000 тона на 7.800 тона годишње, што је ускладу са свим обавезама и директивама које је Србија преузела.
За унапређење заштите животне средине од 2017. до 2025. године ЕПС планира улагања од око 900 милиона евра и то кроз реализацију пројеката за смањење емисије загађујућих материја у ваздуху из термоелектрана, што укључује и изградњу система одсумпоравања у ТЕНТ Б.
У конзорцијуму који ће реализовати пројекат су и јапанска корпорација ITOC HU, "Мицубиши Хитачи пауер систем Европа" са седиштем у Немачкој и домаћа фирма МПП Јединство из Севојна.
Пројекат се реализује у оквиру споразума између Владе Србије и Владе Јапана, на основу којег је између ЕПС-а и Јапанске агенције за међународну сарадњу JICA потписан Споразум о зајму за финансирање пројекта.
Систем за одсумпоравање димних гасова у Обреновцу градиће се за четири блока ТЕНТ А снаге по 350 мегавата, који као гориво користе лигнит из површинских копова РБ Колубара.
Рок за завршетак изградње постројења је 42 месеца од датума ступања уговора на снагу.