Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Сигурно снабдевање гасом кључно за стабилност региона

Сигурно снабдевање гасом кључно за стабилност региона

Београд/Александрополис, 7. септембар 2017. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић изјавио је данас да је гасна интерконекција са Бугарском кључна за нашу земљу, уз напомену да је то пројекат на којем се активно ради, али се разматра и интерконекција са Румунијом.


Антић је, на нафтном и гасном форуму у Александрополису у Грчкој, поручио да Србија инсистира на обезбеђивању пуне сигурности снабдевања гасом за наше грађане и привреду.

Он је након састанка са министрима енергетике Грчке и Бугарске Јоргосом Статакисом и Теменушком Петковом, и учешћа на поменутом форуму, рекао да Србија пажљиво прати све велике гасне пројекте у региону.

Министар је нагласио да наша земља активно ради на оним пројектима који зависе искључиво од нас, пре свега на пројекту гасне интерконекције са Бугарском.

Антић је навео да Србија све озбиљније разматра и пројекат интерконекције са Румунијом, с озбиром на то да је та земља у последње време дошла до заиста добрих резултата у истраживању својих гасних налазишта и поља који се налазе у Црном мору.

Он је рекао да је на састанку са министрима енергетике Грчке и Бугарске констатовано да је развој пројекта инерконекције између Бугарске и Србије и интерконекције између Бугарске и Грчке једно од значајних питања диверзификације снабдевања гасом нашег региона.

Постигнута је сагласност о томе да су питања енергетске безбедности регионална питања, да у кључном, проблематичном аспекту везаном са снабдевање гасом треба да постоји већа и шира координација, те да се та питања разматрају заједнички, у размени мишљења и искустава и координацији планова, подвукао је министар.

Антић је навео и да је са колегама из Грчке и Бугарске разматран и пројекат ЛНГ терминала (за течни природни гас) у Алексадрополису, уз оцену да тај пројекат завређује заједничку пажњу и додатне анализе.

Сви ти пројекти морају да прођу неопходне тестове, пре свега тржишне природе, како би се видео степен њихове оправданости. Уколико прођу те тестове, ми ћемо наставити са нашим даљим активностима, рекао је он.

Министар је најавио да ће 28. и 29. септембра у Букурешту бити одржана нова сесија ЦДЦЕП-а као регионалног оквира сарадње, и изразио очекивање да ће том приликом бити потписана декларација која ће предвидети да све три државе ускладе динамику и кораке на изградњи две кључне интеронекције.

Разговори о томе, како је навео, биће настављени на наредном трилатералном сусрету који ће се одржи у Београду до краја године.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs