Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Измештено корито реке Колубаре

Измештено корито реке Колубаре

Лазаревац, 3. јул 2017. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић поручио је данас да је измештањем корита реке Колубаре створен један од предуслова за отварање Великог поља "Г" РБ "Колубара", где се налази 36,4 милиона тона угља.

Антић је, током свечаног обележавања измештања корита Колубаре, оценио да је ово изузетно значајан дан за стабилност енергетског система у Србији.

Он је нагласио да је производња угља у Електропривреди Србије, у Рударском басену "Колубара" и копу Дрмно, стратешки важна за наш енергетски систем, будући да готово 70 одсто електричне енергије производимо из угља.

Да бисмо то обезбедили, како је истакао, морамо годишње да откопамо и произведемо 37-38 милиона тона угља, од чега у РБ ''Колубара'' 28-29 милиона, а ове године можда и читавих 30 милиона тона.

Према његовим речима, због тога морају да се измештају читава насеља, постојећа инфраструктура, а понекад и токови река и значајни магистрални правци, као што је Ибарска магистрала.

Антић је честитао људима из РБ "Колубара" који су носили овај пројекат и свим извођачима радова, са "Енергопројектом" на челу, који су извели тај изузетно сложен и капитално важан технолошки процес.

Министар је изразио задовољство због тога што су на томе радиле домаће фирме, наводећи да су оне тиме показале да наше компаније имају снаге да раде најсложеније послове.

Он је подсетио на то да смо због поплава морали да релативно убрзано експлоатишемо коп Велики Црљени, који има најбољи квалитет угља и давао је додатну енергетску вредност.

Ово поље ''Г'' је изузетно важно јер треба да утиче на квалитет угља који треба да се испоручи термоелектранама, и саставни је део једног ширег процеса, процеса хомогенизације, објаснио је Антић.

Према његовим речима, кроз тај процес морамо врло брзо да прођемо и да из њега изађемо са једним стандардизованим и квалитетним угљем који ћемо испоручивати у термоелектране.

Вршилац дужности директора ЕПС-а Милорад Грчић истакао је да је ово један од најзначајнијих дана за опстанак РБ "Колубара", али и за одржавање енергетске стабилности ЕПС-а и снабдевање потрошача електричном енергијом.

РБ "Колубара" је срце ЕПС-а и да без њега нема енергетске стабилности у Србији. Пројекат чију реализацију данас свечано обележавамо, пуштањем реке Колубаре у ново корито, траје око три године, а само извођење радова нешто више од две године, нагласио је Грчић.

Он је додао да је ово последњи велики пројекат у смислу измештања дела реке у овом периоду, без обзира на то што предстоји измештање дела реке Пештан, што је мањи пројекат, као и измештање дела Ибарске магистрале.

Део реке који ће данас добити нови ток дуг је 2,6 километара, а измештање реке представља другу фазу пројекта, чија је прва фаза урађена пре десет година.

Укупна вредност инвестиције је готово 14 милиона евра.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs