Београд, 20. април 2017. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић и представници 13 јединица локалне самоуправе потписали су данас уговоре о додели бесповратних средстава у укупном износу већем од 80 милиона динара за кофинансирање пројеката унапређења енергетске ефикасности у јавним зградама у њиховој надлежности.
Укупно је додељено 25 милиона динара из Буџетског фонда за унапређење енергетске ефикасности и 500.000 долара (57,5 милиона динара) из средстава Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ).
Данас потписујемо уговор са 13 општина, од 16 колико смо изабрали. За финансирање пројеката унапређења енергетске ефикасности, Програм Уједињених нација за развој (УНДП) је обезбедио средства у висини од 500.000 долара, док преостала средства долазе из Буџетског фонда за унапређење енергетске ефикасности и из буџета локалних самоуправа, рекао је Антић на свечаној церемонији потписивања уговора у просторијама УНДП-а у Београду.
Министар је указао на све већи број општина које се кандидују са пројектима, што је изузетно добро.
До сада је то било интересантно за мање локалне самоуправе, али сада имамо велике локалне самоуправе, које су у то ушле системски, рекао је он и навео пример Крушевца, који се појављује већ други пут са пројектима.
Антић је истакао да се динар који се уложи у енергетску ефикасност без икакве дилеме најбрже враћа.
Министар је навео да Србија има стратегију развоја енергетике којом су дефинисани кључни циљеви, а један од праваца на који се посебно усмерава пажња јесте енергетска ефикасност, где постоји огроман простор и потенцијал.
Према његовим речима, циљеви су врло конкретни - да до 2019. године смањимо потрошњу финалне енергије за девет одсто, при чему је до сада урађено пуно пројеката и исфинансирано више од 50 објеката са становишта енергетске ефикасности.
Стални координатор Уједињених нација и стални представник УНДП-а у Србији Карла Херши је истакла да је енергетска ефикасност ресурс који никако не сме бити запостављен, и додала да УНДП снажно подржава програме енергетске ефикасности у СрбијИ.
Средства су додељена на основу резултата јавног позива локалним самоуправама који је Министарство рударства и енергетике расписало у октобру прошле године.
Вишечлана комисија, сачињена од представника Министарства рударства и енергетике и УНДП-а, којој је председавала државни секретар Мирјана Филиповић и која је радила уз техничку подршку стручног консултанта којег је обезбедио УНДП, вредновала је приспеле предлоге пројеката према постављеним критеријумима, међу којима је најважнији смањење емисије CО2 након имплементације пројекта.
Изабрано је 13 најбоље рангираних пројеката који су задовољили услове јавног позива.
Бесповратна финансијска средства Глобалног фонда за заштиту животне средине (ГЕФ) обезбеђена су кроз пројекат "Уклањање препрека за промовисање и подршку систему енергетског менаџмента у општинама у Србији”, који заједнички спроводе УНДП и Министарство рударства и енергетике, а финансирају га ГЕФ и УНДП са 2,5 милиона долара.
Сврха пројекта, који траје до децембра 2020. године, јесте повећање улагања у енергетску ефикасност јавних зграда и у комуналне услуге, као и да се добрим управљањем унапреди њихова енергетска и трошковна ефикасност.
Такође, пројекат ће обухватити и даљи рад на унапређењу законодавног оквира и подизању капацитета на централном и локалном нивоу за спровођење енергетског менаџмента.