Београд, 18. април 2017. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Горан Кнежевић изјавио је данас да је у прва три месеца остварен суфицит у буџету у износу од 15,1 милијарду динара, истичући да је Србија данас политички, економски и финансијски стабилна земља.
|
Фото: Танјуг |
Кнежевић је у Привредној комори Србије, где је присуствовао отварању Пословног савета за сарадњу Србије и Белорусије, упутио позив делегацији коју чине представници 20 белоруских компанија да улажу у српску привреду.
Он је подсетио на то да ресорно министарство у свом портфељу има приближно 160 предузећа спремних за различите моделе приватизације, уз напомену да је расписан и конкурс за петрохемијски комплекс.
На одговоран начин решавамо изазове у сваком сегменту, а наша земља је за две године напредовала за 44 места на "Дуинг бизнис листи" Светске банке, нагласио је министар и додао да је ММФ након последње ревизије поручио да су наши фискални резултати и даље изнад циљева програма.
Кнежевић, који је копредседавајући српском делу Међувладине комисије Србије и Белорусије, подсетио је на то да су макроекономски показатељи добри, да је БДП у прошлој години забележио раст од 2,6 одсто, при чему се у наредним годинама очекује да тај раст буде виши од три одсто.
Према његовим речима, нето прилив инвестиција у току прошле године износио је између 1,9 и две милијарде евра, а незапосленост је за четири године смањена са 26 на 13 одсто, с тим што је тај тренд настављен и у овој години.
Чинимо све што је у нашој моћи да смањимо удео сиве економије у БДП-у и очекујемо да у наредне три године то учешће буде смањено за по два одсто по години, нагласио је Кнежевић.
Министар је упутио позив белоруским инвеститорима да се одазову на јавни позив који је недавно расписан за доделу средстава подстицаја за директне инвестиције и врло повољне услове за улагање у Србију.
Србија је отворена за удруживање снага са Белорусијом за освајање нових тржишта, поручио је он и оценио да је неопходно појачати привредну сарадњу двеју земаља.
Имамо мали обим робне размене, уску структуру робе, као и недовољне инвестиције, указао је Кнежевић и подсетио на то да је током
посете премијера Александра Вучића Минску постигнут договор о томе да робна размена двеју земаља достигне 500 милиона долара годишње.
Такође, како је пренео, том приликом је усаглашено и формирање заједничких предузећа за трећа тржишта, сарадња у области грађевине, ауто-индустрије, војне индустрије, културе и слично, али и даља либерализација трговине.
Скупу су присуствовали представници 70 компанија, од чега 50 из Србије и 20 из Белорусије, као и потпредседник ПКС Зоран Вујовић, председник Белоруске трговинско-индустријске коморе Владимир Улахович, као и министар за антимонополско регулисање и трговину и копредседавајући белоруском делу Међувладине комисије Владимир Котлович.