Копаоник, 7. март 2017. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је данас да је Србија у протекле две године бележила боље резултате од планираних, и нагласио да у 2017. години треба да буде остварена одрживост мера реформи, уместо нових уштеда и структурних побољшања.
|
Фото: Танјуг |
Вујовић је на Копаоник бизнис форуму подсетио на то да је 2010. године земља ушла у период у коме није било јасно шта се ради и жели, али да је у протекле две године успевала да оствари много боље резултате од планираних.
Министар је прецизирао да је прошле године планирани дефицит буџета износио 3,95 одсто, а да је остварено 1,4 одсто.
Он је рекао да су кључни проблеми који су преостали за решавање они који могу да погоршају дефицит, а то су структурни дефицити, као што је пораст неплаћених обавеза и неефикасност јавних предузећа.
Вујовић је додао да треба реформисати и јавну администрацију, јер се након тога може на дужи рок одржати предвиђена стопа раста.
Србија ће у наредне две године сигурно остварити привредни раст од 3,5 одсто, а по први пут је успела да стабилизује стопу привредног раста без обзира на, рецимо, варирање извоза "Фијата", рекао је министар.
Он је изразио очекивање да ће Србија након периода од две године достићи и раст од приближно четири одсто, уз напомену да наша земља бележи перманентно убрзање стопе раста и стално премашује предвиђени раст.
Вујовић је нагласио да је веома важно да се настави реформа јавних предузећа, уз бољи систем планирања.
Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић изјавила је да је потребно одржати стабилност у до сада оствареним реформама, и уместо нових уштеда остварити одрживост тих реформских мера.
Истовремено, Табаковић је указала на потребу реструктурисања јавног сектора, где и даље постоји проблем вишка запослених.
Она је нагласила да је стабилност кључна реч за све учеснике и носиоце улога у јавном и политичком животу, као и одлика онога што је до сада урађено у реформским активностима у последње три године.
Табаковић је навела да ће се инфлација кретати у границама циља током читавог периода пројекције, а у кратком року на њен раст ће утицати ниска база цена нафте и деривата, као и јануарско повећање цена цигарета.
Према њеним речима, у прошлој години је забележен најнижи ниво проблематичних кредита у шест година, а девизна штедња грађана у јануару ове године први пут је премашила девет милијарди евра.
Шеф Мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) за Србију Џејмс Руф оценио је да је Србија спровела невероватну трансформацију у претходне две године, и истакао да је највећи успех био смањење незапослености.
Програм који је ММФ дефинисао са Владом Србије, како је подсетио, ослања се на три стуба.
Он је навео да је први макроекономска стабилност, за коју сматра да је на путу да се постигне, други је даље јачање финансијског сектора, а потом и спровођење структурних реформи за унапређење приватног сектора.
Руф је истакао да су реформе неопходне како би се креирало повољно окружење за раст приватног сектора.
Уколико Влада буде остварила успех који је постигла на макроекономском плану и у домену структурних реформи, Србија има добру будућност, подвукао је он.
Такође, Руф је оценио да је неопходно оснажити динар, како би он био валута у коју би грађани имали поверења, и нагласио неопходност повећања правне сигурности, која је и даље проблем у Србији.
Регионални директор Светске банке за југоисточну Европу Елен Голдстин истакла је да је Србија много урадила на фискалној консолидацији, уз напомену да треба решити питање државних и стратешких предузећа, како би се Србија кретала ка још бржем привредном развоју.
Она је рекла да су њене кључне поруке да држава мора реформисати јавну управу тако да њен апарат сведе на праву величину и учини га ефикасним, и додала да се мора решити и питање вишка запослених у јавном сектору.