Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Обележавање 75-годишњице од оснивања Јасеновца у Њујорку

Обележавање 75-годишњице од оснивања Јасеновца у Њујорку

Београд, 26. јануар 2017. године – Министарство спољних послова Владе Републике Србије саопштило је данас да ће у Њујорку, поводом обележавања 75 година од оснивања Јасеновца, бити одржан низ комеморативних свечаности, које ће трајати од 27. до 30. јануара.

На Дан Холокауста, у преподневним часовима, логораши и чланови делегације из Србије боравиће на централној церемонији у Уједињеним нацијама, а истог дана обележиће се и Дан Светог Саве – 27. јануар, када ће бити отворена највећа поставка о Јасеновцу приређена икада до сада у иностранству.

Тим поводом, у Њујорку ће боравити 23 члана српске делегације, коју ће предводити саветник председника Владе Владимир Божовић, а чланови су председник Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије Иван Костић, преживели логораши, 15 научних истраживача, два амбасадора Уницефа и уметници.

На изложби „Истина о Јасеновцу–право на незаборав” биће изложено 800 килограма материјала, и то 180 паноа са текстовима Међународне експертске групе историчара, 25 скулптура вајара Љубише Манчића и Катарине Трипковић, као и 21 цртеж сликара Драгана Јеловца.

Такође, део изложбе биће и фото-зид Вукице Микаче, аутентични предмети Меморијалног центра Доња Градина и књиге, као и пројекције филмова „А богови су ћутали“ и „Шаулов син“.

На изложби ће бити изложена и грађа из архива Израела, Немачке, САД, Италије, Норвешке, Србије, Републике Српске и Хрватске.

Директор Међународне експертске групе историчара за припрему 180 паноа изложбе је главни историчар Холокауста, експерт за Аушвиц Института за Холокауст–Шем Олам из Израела, Гидеон Грајф.

Уметнички директор изложбе је амбасадор Уницефа, директор Андрић института и потписник Меморандума о сарадњи српске и јеврејске академске заједнице и дијаспоре Емир Кустурица.

Промотери кампање „Јасеновачки незаборав" су историчари из седам земаља и јавне личности, попут примадоне Београдске опере и народног посланика Јадранке Јовановић, Ане Софреновић и амбасадора Уницефа Вјере Мујовић-Прајс.

У суботу, 28. јануара, биће отворена научна конференција „Историјска радионица-Јасеновачки magnum crimen”, на којој ће као председавајући говорити Гидеон Грајф.

Копредседавајући биће Емир Кустурица, професор историје на Медгар Еверс колеџу у Њујорку и оснивач њујоршког Института за истраживање Јасеновца Бери Литучи, историчар из Осла и истраживач Центра „Симон Визентал” у Израелу Кнут Флувик Торесен и директор Етнографског института САНУ Драгана Радојичић.

О намери да се одрже комеморативне манифестације у Њујорку упозната је јавност у јулу 2016. године, током предавања Гидеона Грајфа на Филолошком факултету у Београду и Андрићевом институту у Вишеграду.

Поменутом иницијалном предавању, осим стручне јавности, присуствовали су и представници Скупштине Србије и Јасеновачког одбора Светог архијерејског синода Српске православне цркве.

Потом је уследило потписивање Меморандума о разумевању између Андрићевог института, Института за Холокауст из Тел Авива, Института за Јасеновац из Њујорка, Института за упоредно право и Етнографског института САНУ у Министарству спољних послова, у присуству првог потпредседника Владе Ивице Дачића и амбасадора Израела у Србији Алоне Фишер Кам.

Један од следећих заједничких корака јесте организовање светске конференције о Холокаусту и геноциду у Независној држави Хрватској (НДХ), која ће бити одржана у априлу, у Андрићграду.

Јавно слушање, прво у историји српског парламента о заштити културе сећања на Јасеновац, одржано је 6. октобра 2016. године. Оно је спроведено у организацији Одељења за миграције и дијаспору Министарства спољних послова и Одбора за дијаспору и Србе у региону Скупштине Србије, уз присуство бројних званица.

Изложбу о геноциду и Холокаусту у НДХ-а реализовао је њујоршки Институт за Јасеновац, који у том граду већ 15 година организује годишње конференције о овом озлоглашеном логору.

Такође, град Њујорк је једини инострани град који је донео званичну одлуку да се 22. април –Дан пробоја јасеновачких логораша прогласи за Дан Јасеновца (Jasenovac Remembrance Day), који се обележава од 2005. године у Њујорку.

Парк Холокауста у Њујорку једини је инострани меморијални парк у свету где постоји споменик Јасеновцу, који је подигла српска дијаспора.

Централна комеморација Међународног дана Холокауста обележава се у Уједињеним нацијама сваког 27. јануара. Отуда помен јасеновачким жртвама у Њујорку, који ће бити обележен и у седишту УН, као и у Парку Холокауста, у присуству српске и јеврејске дијаспоре, где ће бити положени венци на споменик Јасеновцу и Аушвицу.

Академик и председник Друштва за подизање Меморијалног центра српским жртвама геноцида у 20. веку Василије Крестић оценио је да је изложба заснована на међународним актима, избалансирана и политички промишљена и на линијама спољнополитичких интереса Србије ‒ једине земље која је чак два пута тужена за геноцид у Међународном кривичном суду у Хагу.

Он је указао на то да цитирање иностраних извора на овој изложби доприноси објективности у сагледавању геноцидних намера егзекутора, истакавши да је реч о поставци која је универзална, одговара на изазове у међународној арени, доприноси заштити наших спољнополитичких интереса и чува културу сећања на српске жртве у НДХ.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs