Београд, 16. јануар 2017. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић, градоначелник Београда Синиша Мали и амбасадор Швајцарске Филип Ге потписали су данас Анекс Споразума о реализацији пројекта „Комбинована топлана - електрана (КТЕ) у Падинској скели, која за гориво користи биомасу“.
 |
Слева: Филип Ге, Синиша Мали и Александар Антић |
Фото: tanjug.rs |
Пројекат предвиђа изградњу тог енергетског објекта, енергетску рехабилитацију Основне школе "Олга Петров" и болнице "др Лаза Лазаревић", као и изградњу топловода.
Овим анексом обезбеђена су додатна средства Владе Швајцарске у износу од 1,2 милиона евра и 500.000 швајцарских франака.
Антић је, након потписивања поменутог документа у Скупштини града Београда, рекао да додатна средства омогућавају изградњу CHP постројења, што представља једну од три фазе пројекта укупне вредности од више од 10 милиона евра, а чији се завршетак очекује до 2018. године.
Он је оценио да је ово важан дан за становнике тог дела Београда, али и за наше друштво, јер пројекат шаље поруку да је наша држава сазрела да у приоритете уврсти производњу енергије из обновљивих извора и питање енергетске ефикасности.
Према његовим речима, Србија има обавезу да до 2020. године достигне 27 одсто укупне потрошње енергије из обновљених извора, а до 2018. године уштеду енергије до осам одсто.
Министар је објаснио да пројекат садржи три сегмента – изградњу CHP постројења, изградњу топловода и енергетску санацију Основне школе "Олга Петров" и болнице "Лаза Лазаревић".
Антић је потврдио да је енергетска санација школе завршена, а да се до половине ове године очекује и санација болнице, додавши да сада постоје сви услови за изградњу CHP постројења.
Мали је нагласио да је данашње потписивање анекса важно јер је реч о једној од првих комбинованих електрана на биомасу, наводећи да се тај материјал до сада бацао, а убудуће ће се користити за производњу струје.
Градоначелник је оценио да ће поменута два јавна објекта која ће користити ту енергију повећати енергетску ефикасност и смањити рачуне.
Град ће кроз изградњу топловода уложити око 1,5 милиона евра, рекао је он, уз напомену да се ради на још неколико сличних пројеката, а један од њих има циљ да до 2022. године у Београду нема котларница, при чему их је прошле године затворено седам.
Амбасадор Швајцарске у Србији Филип Ге рекао је да Швајцарска подржава пројекте у Србији који се тичу енергетске ефикасности, економског развоја и образовања.