Индикатори материјалних токова у Србији 2015. године
Београд, 5. децембар 2016. године – Републички завод за статистику саопштио је данас резултате обрачуна индикатора материјалних токова у Републици Србији за 2015. годину.
Материјални токови представљају токове материјала између економије и природног окружења, што обухвата екстракцију сировина и других примарних материјала из природног окружења и њихово отпуштање у природно окружење (у виду емисија у ваздух, одлагања отпада и сл.), као и токове материјала између економије и иностранства (увоз и извоз).
Индикатори материјалних токова пружају информације које су од суштинске важности за постизање циља еко-ефикасности, односно смањење употребе материјала у економији и ублажавању утицаја економије на животну средину.
Домаћи екстраховани ресурси представљају годишњу количину материјала (све сировине, осим воде и ваздуха) која се екстрахује из природног окружења и користи у економији.
Домаћи екстраховани ресурси у 2015. години износили су 106.136 хиљада тона, и у односу на претходну годину дошло је до раста од 4,2 одсто.
Домаћа потрошња материјала мери годишњу количину сировина екстрахованих и употребљених у националној економији, увећану за разлику физичког увоза и физичког извоза робе.
Домаћа потрошња материјала у 2015. години порасла је за 6,3 одсто у односу на 2014. годину.
Физички трговински биланс представља разлику физичког увоза робе и физичког извоза робе.
У 2015. години физички трговински биланс износио је 3.559 хиљада тона, што је за 170,1 одсто више него у 2014. години.
Домаћа потрошња материјала по глави становника мери укупну количину материјала директно коришћених у економији по глави становника.
Домаћа потрошња материјала по становнику порасла је за 6,8 одсто у односу на претходну годину и износила је 15,5 тона.
Продуктивност ресурса израчунава се као однос између бруто домаћег производа (БДП) и домаће потрошње материјала и приказује колико продуктивно економија једне земље троши ресурсе приликом стварања производа и услуга за потребе тржишта.
Продуктивност ресурса је нижа у односу на претходну годину за 5,2 одсто, што значи да је нижи износ вредности БДП-а генерисан коришћењем једне јединице материјала, односно да је раст потрошње материјала био виши од раста БДП-а у односу на претходну годину, истиче се у саопштењу.