Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Учинити све да се настави економски раст Србије

Учинити све да се настави економски раст Србије

Београд, 1. новембар 2016. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић потврдио је данас да ће плате запосленима у здравству, институцијама културе, судству, војсци и полицији бити повећане пет одсто, а пензионерима би бонус могао бити исплаћен првих дана децембра.



Џејмс Руф, Душан Вујовић и гувернер Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић.

Вујовић је, на конференцији за новинаре поводом шесте ревизије трогодишњег аранжмана из предострожности са Међународним монетарним фондом (ММФ), истакао да ће плате запосленима у основним и средњим школама бити повећане нешто више, односно шест одсто.

Он је истовремено рекао да ће повећање плата запослених у високошколским установама бити нешто мање, док ће пензије бити повећане за 1,5 одсто, при чему се још разматра колики ће бити бонус за пензионере, који ће, како је додао, бити линеаран.

За два дана ћемо имати конкретне цифре, напоменуо је министар и навео да простора у буџету има за једнократно повећање пензија у овој години и плата у наредној години.

Вујовић је подсетио и на то да реализација ових повећања захтева и промену одређених закона, додавши да би пензионерима бонус могао бити исплаћен првих дана децембра.

Шеф Мисије ММФ-а Џејмс Руф поручио је да Србија економски јача, да показатељи тржишта рада бележе приметно побољшање, и да очекује да ће реални раст БДП-а Србије износити 2,7 одсто у овој и 3 одсто у 2017. години.

Руф је навео да је инфлација и даље умерена упркос убрзању раста зарада у приватном сектору.

Окончањем ревизије, Србији ће бити стављено на располагање додатних 54,57 милиона специјалних права вучења – СДР (68,53 милиона евра) у оквиру стендбај аранжмана, чиме ће укупан расположиви износ достићи 662,58 милиона СДР (832,14 милиона евра), предочио је он.

Руф је указао на то да је Мисија ММФ-а водила конструктивне разговоре са Владом Србије, са председником Александром Вучићем на челу, и постигла споразум на нивоу тима са властима о политикама потребним да би се окончала шеста ревизија стендбај аранжмана.

Према његовим речима, тај споразум треба да одобри руководство и Извршни одбор ММФ-а на заседању оквирно заказаном за средину децембра.

Руф је нагласио да се настављају веома добри фискални резултати, захваљујући приходима који су изнад очекиваног нивоа, док су се расходи задржали у оквиру програмских циљева.

Дефицит општег нивоа државе је сада пројектован на нивоу од 2,1 одсто БДП-а у 2016. години, док се пад јавног дуга одвија годину дана брже од плана и предвиђа се да ће до краја године бити на нивоу испод 74 одсто БДП-а.

С обзиром на ове резултате који су, како је оценио, изнад очекивања, Мисија ММФ-а се сложила са планом власти Србије да употребе део фискалног простора у 2016. години за покривање одређених једнократних расхода, укључујући исплату пензионерима, као и решавање старих дугова државних предузећа.

Такође, како је навео, постигнут је и споразум са властима око кључних параметара за буџет за 2017. годину.

Приоритет је да се настави са постепеном фискалном консолидацијом и да се обезбеди стабилан силазни тренд јавног дуга, указао је Руф.

Он је објаснио да је у тим оквирима, Мисија ММФ-а постигла споразум са властима о таргетираном повећању пензија и зарада у јавном сектору.

Очекује се да ће фискални дефицит пасти на 1,7 одсто БДП-а у 2017. години, уз даљи пад укупних маса пензија и зарада као удела у БДП-у, које ће се приближавати одрживијим нивоима у средњорочном периоду, прецизирао је Руф.

Он је навео да је ради обезбеђења трајног побољшања фискалне ситуације и постизања солидног инклузивног раста у средњорочном периоду, потребно да се власти Србије одлучно позабаве структурним изазовима.

Такође, Руф је нагласио да се реформе јавног сектора морају убрзати у циљу обезбеђивања бољих јавних услуга, као и доприноса процесу фискалне консолидације, уз напомену да се посебно касни са реформама образовног система.

Потребне су и одлучне активности да би јавна комунална и друга државна предузећа престала да представљају оптерећење по јавне ресурсе, рекао је он.

Конференција за новинаре у Влади Србије одржана је на крају посете Мисије ММФ-а, која је у Београду боравила од 20. октобра ради разговора о шестој ревизији стендбај аранжмана из предострожности који је Србија склопила са том финансијском институцијом.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs