Београд, 28. октобар 2016. године – Помоћник министра правде у Влади Републике Србије Чедомир Бацковић изјавио је данас да то министарство има у плану измене Закона о судским таксама, које би омогућиле да се спорови завршени медијацијом ослободе од судске таксе, или да се оне у знатној мери умање.
|
Фото: Танјуг |
Бацковић је, говорећи на конференцији поводом медијације у привреди, изразио уверење да ће кампања промовисања медијације, која је почела данас, раширити уверење у Србији да је много боље постићи договор о решењу неког спора него се судити, а самим тим трошити и време и новац на то.
Он је објаснио да су измене поменутог закона планиране у оквиру кампање коју ће Министарство правде спровести у циљу промоције предности алтернативног решавања спорова у односу на судски поступак.
Према његовој оцени, решавање спорова путем медијације велики је искорак у правцу не само убрзања и ефикасности решавања спорова, већ и савременијег и цивилизованијег решавања спорова у друштву.
Бацковић је указао на то да искуства других земаља показују да су проценти алтернативно решених спорова значајно већи у односу на тај број у Србији, и навео да се у Канади 80 одсто спорова решава на алтернативни начин, у САД 95 одсто, а у западној Европи више од 50 одсто.
Помоћник министра правде подсетио је и на то да је споразум о медијацији по својој природи одмах извршан, тако да са њим може одмах да се иде на извршење.
Спровођење пројекта "Медијација у привредним судовима у Србији" почело је данас и трајаће две године, а главни циљ јесте да се пословној заједници понуди и приближи могућност алетернативног решавања привредних спорова кроз ефикаснији, јефтинији и бржи поступак.
Током пројекта биће подигнути капацитети Центра за услуге и посредовање Привредне коморе Србије, док ће одређен број медијатора бити обучен за пружање услуга медијације у привредним споровима у том центру, као и у Правосудној академији.
Стварање услова за ефикасно решавање спорова путем медијације јесте и један од услова ЕУ у процесу приступања Србије јер обезбеђује смањење броја судских предмета и јача поверење грађана у правосуђе.