Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Успешан завршетак четврте и пете ревизије аранжмана са ММФ

Успешан завршетак четврте и пете ревизије аранжмана са ММФ

Београд, 1. септембар 2016. године – Народна банка Србије (НБС) саопштила је данас да је Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда (ММФ) јуче донео одлуку о успешном завршетку четврте и пете ревизије актуелног стенд-бај аранжмана Републике Србије.


У саопштењу се наводи да се овај аранжман и даље третира као аранжман из предострожности, односно без намере Републике Србије да се одобрена средства користе.

ММФ је оценио да су резултати које постиже српска економија превазишли очекивања, пре свега услед јачања јавних финансија, унапређења структурних мера и повећања поверења инвеститора.

Одређени ризици постоје, и то у погледу раста јавног дуга и изазова у домену структурне политике, као и неизвесности која долази са тржишта из окружења.

Због тога је потпуна посвећеност спровођењу договореног економског програма кључна за стабилан и одржив економски раст.

Фискални резултати у 2016. години значајно су бољи од програмом планираних, као резултат оствареног повећања пореских прихода и стриктне контроле расходне стране буџета.

Даљи напредак у процесу оптимизације јавног сектора треба спроводити уз претходну детаљну функционалну анализу, а препоручује се доношење мера за ефикасније пројектно финансирање.

ММФ поздравља опрезно прилагођавање монетарне политике коју спроводи Народна банка Србије, имајући у виду резултате фискалне консолидације и ниску инфлацију, а режим циљања инфлације и флексибилност у погледу девизног курса домаће валуте сматра адекватним.

Позитивни трендови у финансијском сектору треба да се наставе, кроз спровођење Стратегије за решавање проблематичних кредита и решавање питања банака са већинским државним власништвом.

Даље спровођење структурних реформи кључно је за смањење фискалних ризика и будући економски напредак, а за остварење програмских циљева потребно је доследно спровођење планова за решавање питања великих државних предузећа, истиче се у саопштењу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs