Београд, 29. јул 2016. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац изјавио је данас да су произвољна обавештења за штампу којим поједина новинарска удружења замагљују нашу стварност један од показатеља дубоке кризе која погађа српске медије.
Тасовац је истакао да уколико удружења нису у стању да у својим обраћањима јавности испоштују ни минимум професионалне одговорности, ако чињенице третирају као необавезујуће, а цитате као материјал за селективно прерађивање, онда је то потврда да таблоидизација у Србији више није проблем само жуте штампе.
Он је навео да га је Удружење новинара Србије (УНС) јуче упозорило на то да је његова "свађа" са НУНС-ом и НДНВ-ом "само врх леденог брега када је реч о драстичним неправилностима у трошењу буџетског новца за медије".
Такође, министар је навео да га је УНС упозорио на то да је "са закашњењем открио да мала новинарска удружења... имају несразмерно велики утицај у комисијама за суфинансирање медијског садржаја" и да је заборавио да је "те комисије формирало Министарство на чијем је он челу".
Представници УНС-а су ове године својевољно одустали од договора постигнутог прошле године са Медијском коалицијом, коју чине УНС, НУНС, НДВН, АНЕМ и Локал прес, да медијска удружења заједно са Асоцијацијом медија сама одреде квоте својих представника у комисијама Министарства културе и информисања, подсетио је Тасовац.
Према његовим речима, за разлику од прошлогодишњег конкурса, УНС је овог пута инсистирао на томе да самостално именује већи број чланова комисија, на очигледну штету осталих удружења.
Закон и Правилник, међутим, како је указао, не познају појам "малих и великих новинарских удружења", већ прописују да се већина чланова комисија именује на предлог новинарских и медијских удружења која су регистрована најмање три године пре датума расписивања конкурса.
Ресорно министарство не може да се меша у односе унутар и између новинарских удружења, али одбија да буде колатерална штета међусобних неслагања и сујета њихових вођа, поручио је министар.
Тасовац је навео да се Министарство, након што је УНС одбацио његов предлог да и ове године одлуку о броју представника појединачних удружења донесе сама медијска заједница, држало прошлогодишњих квота: УНС, НУНС, АНЕМ и Асоцијација медија су имали четири представника, Локал прес и НДВН три представника, а РАБ два представника.
Он је рекао да су чланови комисија, на предлог УНС-а, били Нино Брајовић, Петар Јеремић, Оливера Ковачевић и Владимир Радомировић.
Министар је поручио да су за њега и његове сараднике сви чланови медијских комисија, као и сви учесници медијских конкурса, равноправни у правима и обавезама.
Он је истакао да Министарство културе и информисања подржава медијски плурализам и поштује закон, али нити може, нити жели, да буде медијатор у стручним, финансијским или имовинским споровима међу медијским удружењима.
Тасовац је оценио да они који би желели да медијске конкурсе уређују по свом приватном нахођењу, а истовремено споплићу једни друге, уместо да се боре за професионалне и етичке стандарде у својој бранши, наносе велику штету сами себи, али још већу грађанима Србије, наводи се у саопштењу Министарства културе и информисања.