Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Једношалтерски систем убрзао регистрацију предузећа

Једношалтерски систем убрзао регистрацију предузећа

Београд, 14. јул 2016. године – Агенција за привредне регистре Републике Србије (АПР) саопштила је да је за прва четири месеца ове године, преко једношалтерског система регистрације, додељено 18.064 ПИБ-а, што је знатно више у односу на време пре доношења новог правилника који регулише ову област.

У саопштењу се наводи да процедура за регистрацију траје најдуже 24 часа, и износи податак да је у марту додељено 3.098, док је током јуна издато 5.319 ПИБ-ова.

Ступањем на снагу новог правилника о додели пореског идентификационог броја (ПИБ) правним лицима, предузетницима и другим субјектима за чију је регистрацију надлежна АПР, од 1. марта измењена је јединствена регистрациона пријава оснивања правних лица и других субјеката и регистрације у јединствени регистар пореских обвезника (такозвани ЈРППС образац).

Овом јединственом регистрационом пријавом се истовремено подноси пријава за упис у регистар АПР-а и јединствени регистар пореских обвезника, као и пријава за паушално опорезивање предузетника и пријава за ПДВ обвезнике.

Подношењем уредно попуњеног ЈРППС обрасца, Агенција за привредне регистре за субјекте који испуњавају услове за регистрацију доставља електронски податке из пријаве Пореској управи, а њена централа на основу тих података, по службеној дужности, одређује ПИБ и обавља регистрацију субјеката уписом у Јединствени регистар пореских обвезника.

Након тога се потврда о додељеном ПИБ-у и извршеној регистрацији електронски прослеђује из Пореске управе АПР-у ради регистрације, објављивања и уручења пореском обвезнику и регистрованом субјекту.

Будући да пријава за паушално опорезивање, односно евиденциона пријава за ПДВ, чини саставни део обрасца ЈРППС, уколико се ти подаци унесу у овај образац, они ће бити достављени Пореској управи преко АПР-а, тако да правно лице или предузетник не мора да одлази у локалну организациону јединицу Пореске управе ради достављања ових пријава.

Неопходно је да се у образац ЈРППС, који је доступан на адреси www.apr.gov.rs, унесу тачни контакт подаци – број телефона и имејл (на четвртој страни ЈРППС обрасца), како би Пореска управа могла да изврши проверу доступности новооснованих привредних субјеката у циљу ефикасне комуникације са пореским обвезницима.

Веома је важно да подаци у пријави буду тачни, односно порески обвезник је дужан да буде доступан на адреси седишта јер у супротном, уколико се у поступку контроле и провере регистрованих података утврди да нису испуњени ови услови, Пореска управа може привремено одузети ПИБ.

Ове промене донеле су реформу у сегменту покретања бизниса, а скраћење времена регистрације и издавања ПИБ-а, као и укидање овог једног корака у покретању бизниса који се односи на обавезу посете локалној организационој јединици Пореске управе, значајно је поједноставило процедуру регистрације предузећа.

Захваљујући променама обрасца ЈРППС, изменама и допунама одређених прописа, али и подешавању информационих система АПР-а и Пореске управе, у потпуности је заживео једношалтерски систем регистрације фирми.

На овај начин је постигнуто скраћење времена за спровођење одређених процедура, а ту чињеницу је већ констатовала Европска комисија у свом извештају о напретку Србије за 2015. годину.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs