Београд, 20. април 2016. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић најавио је данас да ће до краја ове године у Србији почети изградња великих ветропаркова снаге 480 мегавата, који би требали да се нађу у мрежи најкасније почетком 2019. године.
 |
Фото: Танјуг |
Антић је на отварању Трећег међународног сајма и конференције о обновљивим изворима енергије (ОИЕ) и енергетској ефикасности "Renexpo" Западни Балкан, рекао да ће у наредних пар недеља у Србији у мрежу бити укључен и мањи ветропарк снаге од 6,6 мегавата.
Према његовим речима, Србија је створила законодавни оквир за инвестиције у обновљиве изворе енергије, а резултат тога је да је у веома кратком року успела да добије 63 мегавата, од чега највише из мини хидро и соларних електрана, док је 10 одсто те струје добијено из енергије ветра, односно ветропаркова.
Министар је нагласио да је Србија донела чврсту одлуку да не баца енергију и да посебну пажњу придаје обновљивим изворима енергије, јер су деценије индустријског развоја без обавеза према природи, допринеле климатским променама које су изазвале бројне елементарне непогоде са великим бројем жртава.
То намеће потребу да се питања обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности ставе на врх приоритета, истакао је Антић.
Он је подсетио на то да је циљ Србије да се до 2020. године удео обновљивих извора енергије повећа са 21 на 27 одсто, што захтева свакодневни рад, додајући да је ова влада по том питању направила озбиљне искораке.
Антић је додао и да Србија има велике потенцијале и у биомаси који су око 3,3 милиона тона еквивалента нафте и да те потенцијале намерава да користи, а намера је и да се за девет одсто уштеди енергија.
Министар је нагласио и да је свака локална самоуправа добила обавезу од ове године да има једног човека који ће се бавити енергетским менаџментом, односно да препознаје слабе тачке и да обезбеди да локална самоуправа не баца енергију.
Амбасадор СР Немачке у Србији Аксел Дитман оценио је да сви осећају последице климатских промена и да се оне не заустављању на националним границама.
Дитман је истакао да је неопходно да се на међународном нивоу изгласа заједнички поступак рада, додавши да је заједно са државама чланца ЕУ, Немачка поставила амбициозне циљеве у области смањења емисије штетних гасова који проузрокују ефекат стаклене баште.
Он је нагласио и да сваки напредак у почетку захтева инвестиције, па тако и енергетска транзиција захтева финансијска, научна и привредна улагања.
На сајму "Renexpo", који се одржава данас и сутра учествују излагачи из 17 земаља, и на њему ће бити представљен, како је најављено, комплетан преглед регионалних потенцијала, пројеката, законодавства и новости из области енергетике.