Београд/Вашингтон, 18. април 2016. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић састао се јуче, у оквиру пролећног заседања Међународног монетарног фонда (ММФ) и Светске банке у Вашингтону, са председником Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Сумом Чакрабартијем.
 |
Душан Вујовић |
Тема састанка била је примена постојећег програма сарадње између ЕБРД-а и Републике Србије, која укључује подршку реструктурирању финансијског сектора и јавних предузећа и развој пословног окружења.
Чакрабарти је истакао да ће та финансијска институција знањем и финансијском подршком, односно кредитима, подржати корпоративно реструктурирање ЕПС-а, "Србијагаса" и других јавних предузећа.
Такође, како је најавио, ЕБРД ће се активно укључити у разрешавање питања проблематичних кредита, на основу стратегије коју је донела Влада и на чијој реализацији заједно раде Народна банка Србије и Министарство финансија.
Очекујемо да Србија настави пуну посвећеност започетим реформама, рекао је он и додао да ће ова банка подржати инвестициони моментум који је започео у Србији, што ће сигурно препознати и страни инвеститори.
Потпредседник Светске банке за Европу и централну Азију Кирил Милер оценио је да Србија сада има увид у реалне могућности развоја, што јој помаже да прецизно дефинише приоритете у наставку фискалног прилагођавања, јачању капацитета и ефикасности.
Милер је, током сусрета са Вујовићем, изјавио да је Влада Србије постигла добре резултате и да је сада важно не прекидати започети ритам.
Пут којим Србија иде је исти као и онај којим иду све успешне економије, поручио је он и додао да је циљ – стварање плодног тла за инвеститоре, стални прогрес и напредак, достижан.
Вујовић је, говорећи о наставку успешне сарадње са Светском банком, рекао да су унапређење здравственог, образовног и пензионог система три најважније области којима се треба посветити и разговарати током будућих сусрета.
Милер је подржао намеру пружања подршке образовању и здравству, посебно се осврнувши на "Програм за рани развој деце", истакавши да је улагање у образовање заправо улагање у економију.
Мислимо да добри резултати структурних реформи у Србији носе велики кредибилитет и то свет препознаје. Искористите то јер сте показали да су амбициозно постављени циљеви достижни, нагласио је потпредседник Светске банке за Европу и централну Азију.
Он је додао да је Србија, услед низа добрих макроекономских показатеља, у овом тренутку водећа економија западног Балкана.