Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Култура и вера > Обележен Дан сећања на страдање Народне библиотеке Србије

Обележен Дан сећања на страдање Народне библиотеке Србије

Београд, 6. април 2016. године – Министар културе и информисања у Влади Републике Србије Иван Тасовац поручио је данас, приликом обележавања Дана сећања на страдање Народне библиотеке Србије у нацистичком бомбардовању Београда 6. априла 1941. године, да је књига и даље жива у Србији.

Фото: Фонет

Тасовац је на скупу одржаном на локалитету некадашње зграде Народне библиотеке Србије на Косанчићевом венцу рекао да су на данашњи дан 1941. године гореле књиге, али не и идеје похрањене у њима.

Министар је навео да је зграда библиотеке тада сравњена са земљом, али да је институција библиотеке као чувара колективног памћења опстала.

Данас кад Европа проживљава најдубљу кризу идентитета, под утицајем економских превирања и незапамћеног таласа миграција, као и кад у многим земљама поново јача екстремна десница која прети да поништи најважније тековине европске цивилизације – културу различитости и толеранције, библиотеке су важније него икад, оценио је он.

Према његовим речима, Министарство је од 2013. године уложило око 2,3 милијарде динара у књижевност, преводилаштво, издаваштво и међународно представљање српске књижевности, што је за око пола милијарде динара више него у периоду од 2010. до почетка 2013. године.

Тасовац је истакао да је за откуп публикација за библиотеке за три године издвојено 310 милиона динара, и додао да је то готово четири пута више него у претходне три године.

Он је предочио да је 180 јавних библиотека у Србији, међу којима су и Универзитетска библиотека "Светозар Марковић" и Библиотека САНУ, снабдевено са 590.000 примерака нових издања, за око 200.000 више него у претходном периоду.

Док год будемо улагали у књиге и библиотеке као сведоке динамичне и бурне историје ових простора, преплитања култура, традиција, језика, религија и идеологија, улагаћемо у друштво које цени и негује различитост, односно у сопствену будућност, поручио је министар.

На скупу су говорили и управник Народне библиотеке Србије Ласло Блашковић, књижевник и професор Михајло Пантић и песник и есејиста Слободан Зубановић.

На рушевинама библиотеке на Косанчићевом венцу учесници данашње манифестације симболично су оставили књиге.

Национална библиотека уништена је у ваздушним нападима на Београд 6. априла 1941. године, када је у пожару у здању на Косанчићевом венцу изгорело око 350.000 књига, укључујући и бројне вредне рукописе.


Мултимедија
Viva Vox – Новогодишњи концерт у Генералној скупштини УН у Њујорку (14. јануар 2013. године)

EXIT 2008 (одломак)

Финално вече "Песме Евровизије" 2008. у Београду (одломак)

Гуча 2007: Концерт Горана Бреговића (одломак)

Гуча - заштитни знак Србије (одломак)

Србија - победник "Песме Евровизије" 2007. (одломак)

Врста датотеке: Real Media. Извор: Радио-телевизија Србије

Прочитајте и
Помоћ настрадалом манастиру Хиландар
Дигиталне слике сачувале оно што је ватра уништила у Хиландару
ФОТО ГАЛЕРИЈА: ШЕСТ ВЕКОВА СРПСКЕ ПРЕСТОНИЦЕ

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs