Веће субвенције и повољнији кредити за српске пчеларе
Петровац на Млави, 2. април 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић изјавила је данас да пчелари у Србији могу да рачунају на веома снажну подршку државе за инвестиције и набавку нове опреме и подсетила на то да су субвенције за пчеларе повећане у овој години.
Богосављевић-Бошковић је на отварању 15. Сабора млавско-хомољских пчелара у Петровцу на Млави нагласила да пчелари који су у систему органске производње добијају и додатни износ подстицаја од 40 одсто.
Она је додала да ће ресорно министарство наставити са кредитном подршком кроз субвенционисање каматних стопа и њихово снижавање на прихватљив износ.
У наредним годинама планирамо доношење нових мера подршке у сектору пчеларства, кроз израду Националног програма за пчеларство који ће бити у складу са програмима подршке које примењују и земље чланице ЕУ, рекла је министар.
Богосављевић Бошковић је подсетила на то да пчеларство и производња меда у Републици Србији има дугу традицију и да број пчелара и пчелињих заједница континуирано расте.
Регистровано је око 677 хиљада пчелињих заједница, које су у власништву 31 хиљаде пољопривредних газдинстава, а просечна производња меда у Србији у задњих 10 година износи око 5,5 хиљада тона на годишњем нивоу, прецизирала је Богосављевић-Бошковић.
Она је посебно подвукла да је неопходно да Србија своје пољопривредне и прехрамбене производе брендира, како би их учинила препознатљивијим и на домаћем али и на тржиштима ЕУ, и то заштитом географског порекла.
Србија има огроман потенцијал јер је земља климатских и географских различитости, богате културе и традиције. Хомољски мед је остварио заштиту и на међународном нивоу, у складу са Лисабонским аранжманом за заштиту ознака порекла и њихову међународну регистрацију, истакла је Богосављевић-Бошковић.
Она је подсетила на то да савремено пчеларство има пресудан значај за развој воћарства кроз бољи род воћа, а знатно доприноси и повећању производње сунцокрета, уљане репице и свих других биљних култура.
Због тога је потребно, како је нагласила, стално унапређење сарадње пчелара са воћарима и ратарима, пољопривредним саветодавним службама, школама али и факултетима, као и са другим чиниоцима битним за унапређење овог сектора.
У разговору са пољопривредницима у општини Петровац на Млави, министар Богосављевић Бошковић је нагласила да ће Министарство пољопривреде и заштите животне средине посебно размотрити проблеме са којима се пчелари најчешће сусрећу, односно питања регистрације пчелињих возила и фалсификата меда.
Богосављевић Бошковић је са сарадницима данас обишла и газдинства у селу Медвеђа у општини Деспотовац и селима Дреновац и Стрижа и општини Параћин, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.