Београд, 7. децембар 2015. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Жељко Сертић изјавио је данас да ће Агенција за приватизацију престати да постоји до краја године због тога што тада истиче рок за приватизацију предузећа.
Сертић је у изјави за РТВ Пинк објаснио да то не значи да ће приватизација убудуће бити немогућа, али да ће за такве случајеве бити задужено ресорно министарство.
Остаје нам 17 стратешких предузећа за решавање. Обавезали смо се на то да ћемо да решимо седам случајева до краја године и то ћемо брзо да објавимо, рекао је министар.
Према његовим речима, остаје један део предузећа у којима држава има власништво, али то не значи да процес приватизације неће трајати и у наредним годинама.
То ће, како је додао, бити контролисано на потпуно другачији начин, и за то ће искључиво бити задужено Министарство привреде.
Сертић је, говорећи о предузећима која нису нашла стратешког партнера, приметио да су људи годинама живели у заблуди да држава има "чаробни штапић" и да ће неко да дође и реши њихове проблеме.
Са тим смо се суочили ове године, при чему смо разговарали са синдикатима, а велики број радника је узео социјалне програме, навео је министар.
Важно је да отварањем нових радних места ови људи могу да аплицирају за њих. Пружићемо подршку свима који имају било какву жељу да отворе своју фирму, рекао је он.
Министар је подсетио на то да је, законом који је пре три недеље постао пуноважан, затворена Агенција за страна улагања и промоцију извоза Републике Србије (СИЕПА), као и да је формирана Развојна агенција Србије.
Према његовим речима, преполовљен је број запослених, а биће доведени млади људи који могу да раде на компликованим пословима привлачења инвестиција и развоја малог сектора.
Сертић је, када је реч о Привредној комори Србије, рекао да је направљен модел попут евроконтиненталног.
Реч је о полуцентрализованом моделу у коме ће ефекти на саму привреду бити вишеструко корисни. Учинићемо праву децентрализацију управљања, истакао је он.
Када је у питању буџет намењен за Министарство привреде, Сертић је указао на то да је он нешто повећан, а главна промена је да су сведена на минимум досадашња огромна средства за класичне субвенције државним губиташима, са којима се ради озбиљно реструктурирање.
Он је указао на то да је остављен простор за подршку малим и средњим предузећима, а пре свега онима која тешко долазе до кредита, уз готово три пута већу финансијску подршку малим предузетницима.
Сертић је рекао да је на
сајту Министарства привреде објављен конкурс за подршку малим и средњим предузећима, који се спроводи у сарадњи са пет банака.
Реч је, како је додао, о бесповратним средствима за опрему у износу од 25 одсто, пет одсто је учешће предузетника, а 70 одсто је кредит банке.