Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Исказани губици привреде нису реални

Исказани губици привреде нису реални

Београд, 3. децембар 2015. године – Министарство привреде Владе Републике Србије саопштило је данас да је привреда наше земље у прошлој години исказала нето губитак због негативних курсних разлика, промене рачуноводствене методологије, али и утицаја поплава на БДП.

У саопштењу, које је издато поводом конференције за новинаре Савеза рачуновођа Србије, наводи се да у лошим резултатима предњаче предузећа у реструктурирању, чији су губици већи од 70 милијарди динара.

Када буде завршен процес приватизације поменутих предузећа, привредни портфолио биће чистији, а збирни резултати привреде знатно бољи.

Применом Закона о рачуноводству, као и правилника које тај закон одређује, привреда је у прошлој години добила обавезу да прикаже као финансијске расходе раније историјске курсне разлике које није приказивала последњих пет година, јер им је подзаконским решењима то било дозвољено.

То значи да су у овогодишњим негативним курсним разликама привреде сабране и негативне курсне разлике које фирме нису приказивале последњих година због бољих биланса.

Из овог разлога, овогодишњи финансијски резултати привреде Србије не приказују реално стање, као што и нису упоредиви са билансима од прошле године због промене методологије рачуноводства, при чему ће финансијски биланси за ову годину бити много реалнији.

Оно што показују финансијски извештаји јесу добри резултати привреде у области пословних прихода и лоши на пољу финансијских прихода и расхода.

Узроци леже у недоступности јефтиних и дугорочних извора финансирања и много јаче привреде од Србије не би поднеле камате, рочност и услове задуживања које је привреда Србије у последњој деценији имала.

Из тог разлога је и један од најважнијих послова Владе и Министарства привреде унапређење приступа изворима финансирања, што је и наглашено у Стратегији малих и средњих предузећа, предузетништва и конкурентности, објашњава се у саопштењу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs