Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Квалитет и безбедност производа кључни за српску привреду

Квалитет и безбедност производа кључни за српску привреду

Београд, 22. октобар 2015. године – Државни секретар Министарства привреде Владе Републике Србије Милош Петровић изјавио је данас да конкурентност српских предузећа добрим делом зависи од њихове способности да произведу квалитетне и безбедне производе, по европским стандардима.

Петровић је на обележавању почетка пројекта „Јачање капацитета националног система за инфраструктуру квалитета и тела за оцену усаглашености производа у Републици Србији” истакао да је главни циљ тог пројекта даље унапређење система инфраструктуре квалитета кроз јачање капацитета органа који су надлежни за ту област.

Он је указао на то да је општи циљ да се повећа конкурентност српских предузећа и индустрије на тржишту, и нагласио да су за српску привреду кључни квалитет и безбедност производа.

Важно је да се ради на унапређењу система који ће омогућити привреди да произведе квалитетне и безбедне производе за домаће и инострано тржиште, а овај пројекат се односи на то, објаснио је Петровић.

Он је додао да Србија има изграђен систем инфраструктуре квалитета, с обзиром на то да је формирана мрежа институција и организација у области методологије, акредитације, стандардизације и оцењивања.

Петровић је напоменуо да се пројекат за побољшање квалитета, инфраструктуре и безбедности производа финансира из ИПА фондова у вредности од 900.000 евра, док приближно 100.000 евра чини национално финансирање.

Он је истакао да је Србија већ ускладила већи део свог законодавства, стандарда и техничких прописа у тој области са законодавством ЕУ, односно да је до сада преузето 97 одсто стандарда, а усаглашено 75 одсто прописа.

Када је реч о поглављу о слободном кретању робе, преговарачка позиција је доста добра и то је најусаглашеније поглавље, оценио је Петровић.

Вршилац дужности директора Канцеларије за европске интеграције Ксенија Миленковић подсетила је на то да веома добра развојна сарадња са Чешком постоји још од 2002. године и да је овај твининг пројекат само један од пројеката који се ради у сарадњи са представницима институција те земље.

Миленковић је истакла да је тренутно у скупштинској процедури на потврђивању споразум о развојној сарадњи са Чешком, који је потписан 2013. године, а који обједињава све оно што је на плану развојне сарадње урађено у периоду од 2002. године и поставља даљи основ за сарадњу у различитим областима у наредном периоду.

Према њеним речима, Чешка је један од најактивнијих партнера Србије у смислу развојне помоћи коју пружа нашој земљи у процесу европских интеграција.

Амбасадор Чешке у Србији Ивана Хлавсова оценила је да је сарадња са Министрарством привреде увек била на високом нивоу, и додала да је важна размена искуства и сарадња, будући да та земља има значајно искуство у области тестирања квалитета производа.

Та област је важна за економију Србије, навела је Хлавсова и исказала наду да ће овај пројекат помоћи да се Србија још више приближи стандардима Европске уније.

Шеф Другог сектора операција у Делегацији ЕУ у Србији Штефен Худолин истакао је да ће Унија наставити да помаже Србији на путу европских интеграција и усаглашавању са стандардима.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs