Београд, 14. октобар 2015. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александар Антић оценио је данас да се српска енергетика убрзано развија, и истакао да је у претходних годину дана остварен велики напредак у тој области.
Антић је, отварајући Међународни сајам енергетике и екологије, рекао да је у протеклом периоду створен чврст законодавни оквир за сектор енергетике и ојачано независно регулаторно тело.
Наша земља је, како је додао, добила и све похвале енергетске заједнице у вези са тим да је најнапреднија у региону по питању либерализације тржишта струје и гаса.
Он је најавио да ће за неколико недеља бити усвојена подзаконска акта неопходна за већа улагања у обновљиве изворе енергије.
Министар је, када је реч о инвестицијама, навео да је, после три деценије, кренула градња новог блока термоелектране у Костолцу, снаге 350 мегавата, као и да ће бити ревитализовано и низ електрана.
Према његовим речима, планирана је и градња реверзибилне хидроелектране, а убрзо ће почети и реализација трансбалканског коридора за пренос струје.
Антић је подсетио на то да се воде озбиљни преговори за реализацију гасне интерконекције са Бугарском, и најавио да ће ове године на мрежу бити прикључен и први ветропарк снаге 10 мегавата.
Министар је рекао да очекује да ће се и остали пројекти ветропаркова убрзано реализовати после усвајања модела уговора о откупу струје из обновљивих извора енергије.
Он је, напомињући да се у енергетском сектору спроводи и реструктурирање јавних предузећа, нагласио да је Електромрежа Србије (ЕМС) најуспешније јавно предузеће из тог сектора које уплаћује највећу дивиденду у буџет.
У току је и реструктурирање ЕПС-а, а први резултати су охрабрујући, саопштио је Антић, при чему је указао на то да и Србијагас постиже добре финансијске резултате.
Према његовим речима, НИС у овим тешким временима за нафтне компаније остварује позитивне резултате пословања.
Београдски сајам је од 14. до 16. октобра домаћин 11. међународног сајма енергетике и 12. међународног сајма заштите животне средине и природних ресурса Ecofair.
Ове манифестације се одржавају под покровитељством Министарства рударства и енергетике и Министарства пољопривреде и заштите животне средине, уз подршку Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) и Привредне коморе Србије (ПКС).
Пријављено је више од 150 излагача из 20 земаља и очекује се приближно 7.000 посетилаца, од чега 5.000 из привреде.